Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Pablo0909 - 17-06-2021

(17-06-2021, 08:16)lis22 napisał(a):  Czym się różni KE 55A8 od KD 55A8?

Kolegi lenistwo jest chyba w szczytowej formie. To jedno zdanie wklep w Google, odp- 3 link od góry. Nie ma za co.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mefisto - 23-06-2021

Cały czas wciąż zastanawiam się nad (dodatkowym) telewizorkiem z opcją 3D - jednak takiego Avatara czy Dredda chciałbym sobie czasem puścić w pełni chwały. Istnieje na rynku jeszcze coś godnego uwagi?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - djgromo - 23-06-2021

Ostatnią generacją Oledów z 3D była 6-ta seria od LG z 2016 r. Z tego co wiem właśnie w okolicach 2016-2017 wszyscy producenci przestali produkować tv z technologią 3D.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - engajner - 23-06-2021

Ja wczoraj ogladalem Avatara w 3D na plazmie Panasa 55vt50. Dobre plazmy robila ta marka.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 27-06-2021

W kwestii OLEDów:

- Niska jasność matrycy - czy LG na prawdę ma najwyższą jasność wśród OLEDów czy to tylko marketingowy bełkot? Wszak matryce są takie same co w np. Sony.
- ABL - czym dokładnie jest i czy to tak duży problem jak się o nim mówi? Ponoć w momencie, gdy na ekranie mamy jasne światło, ogień, eksplozję lub śnieg w sportach zimowych, OLED obniża jasność żeby oszczędzać pobór energii. Na moim LCD właśnie w.w. momenty robią największe wrażenie ze względu na wysoką jasność i HDR.
- Wypalanie się matrycy; oglądam bardzo dużo programów informacyjnych, czy to oznacza, ze OLED nie jest dla mnie, bo prędzej czy później wypali mi się pasek informacyjny? Słyszałem, że interfejs z gry też się potrafi wypalić, Samsung nie ma OLEDów ale problem wypalania występuje na jego smartfonach, np. Galaxy Note 8, w którym wypaliło mi się już kilka rzeczy, min. interfejs z gry i zegarek Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - prodarek - 27-06-2021

Przecież twój telefon ma ekran amoled.

https://pl.gadget-info.com/90752-lcd-vs.-oled-vs.-amoled-difference-explained

Teraz już wiesz skąd wspólna cecha wypalania, ale i pozostałe czyli świetne żywe kolory na telefonie.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - djgromo - 27-06-2021

Ekrany robi LG Display i sprzedaje to potem do innych firm np. LG Electronic, Sony, Panasonic itp. Poszczególne firmy same adaptują ekran w swoich TV w tym dostarczają zasilanie i przede wszystkich określają sposób chłodzenia matrycy. Zasada jest taka, że lepiej schłodzony ekran można jaśniej rozświetlić, nawet jeśli jest to taka sama matryca zamontowana w 2-óch różnych modelach. Z tego co wiem, to obecnie Panasonic ma najjaśniej świecącego OLEDa, LG ma też w niektórych seriach zamontowane matryce EVO z nowego procesu, które mogą świecić trochę jaśniej od poprzednich generacji ekranów. ABL to taki układ czy algorytm, który mierzy pobór prądu przez matrycę i zmniejsza jasność kiedy jego wartość zbliża się do krytycznej. To bardziej zależy od tego jak jasna jest scena w filmie niż sama wartość najjaśniejszego fragmentu ekranu. Czyli teoretycznie scena w szpitalu gdzie jest dużo białego koloru i ostrego światła może być nieco ciemniejsza niż w rzeczywistości by wynikało z filmu. Żeby to zrozumieć najlepiej prześledzić graf poziomu jasności ekranu do APL sceny, APL to taki procent jak dużo białego jest w danym kadrze. Kiedyś czytałem, że filmy średnio mają APL na poziomie niższym niż 30%. Wiadomo, może się zdarzyć jakaś scena która jest super biała jak pokój w Matrixie, ale to i tak oglądając w ciemnym pokoju zmruży się oczy od nagłego rozświetlenia się ekranu więc minimalne zmniejszenie jasności nie będzie zauważalne.

[Obrazek: KUBPJfP.png]


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 27-06-2021

lis22, a się tymi nitami podniecasz... Niską jasność w HDR to mają projektory czy LCDki z niskiej półki cenowej, ale nie OLED.
700-800 nitów (i więcej w przypadku najwyższych modeli) to wystarczająca jasność aby odczuć efekt wow. Poza tym we wszelakich (nieopłacanych) tzw. Shootutach, czyli z widownią oceniającą poszczególne wyświetlacze, nie wiedząc który jest który, za każdym razem OLEDy deklasują najlepsze LCDki ze sporo wyższą jasnością szczytową. I to również w kategorii HDR. Dlaczego ? Bo na atrakcyjność obrazu wpływa wiele zmiennych, w tym przede wszystkim kontrast i poziomy czerni, a nie tylko jasność szczytowa.

Poza tym nie wiem czy się orientujesz ile tak naprawdę procent danego filmu ma klatki z jasnością przekraczającą te 800 nitów... Mam programik do analizy tego typu rzeczy więc bez problemu mogę Ci to napisać na kilkunastu przykładach. I tak np. w 1917 jest 0% tego typu klatek, to samo Ad Astra, Ford v Ferrari, Once Upon a Time in Hollywood, Star Warsy IV-VI, Last Jedi, Knives Out czy Alita.
W Doctor Sleep jest to ok 650 klatek, tj. 0,3% filmu, w Drużynie Pierścienia 0,03%, W Dwóch Wieżach 0,8%, w Powrocie Króla 0,4%, Big Lebowski 1,3%, Apocalypse Now 2%, Parasite 3%, Jojo Rabbit 3%, Full Metal Jacket 9%, American Psycho 10%, Joker 17%.
Dopiero w niektórych pozycjach od Sony są to naprawdę wysokie wartości, np. Black Hawk Down - 58%, Starship Troopers - 61%.

APL nie ma co sobie głowy zawracać, chyba, że zamierzasz oglądać na OLED białe plansze. W OLED natomiast jest ASBL co ma zapobiegać wypalaniu się matrycy, ale przynajmniej w moim LG C7 niekiedy ten algorytm działa zbyt agresywnie i np. jak masz długą statyczną, szczególnie ciemną scenę to jasność obrazu potrafi się stopniowo znacząco obniżać aż do zmiany sceny. Można to sobie wyłączyć w menu serwisowym jakby co.

Wypalanie obrazu ? Było ponad 100 razy - jeśli zamierzasz sobie robić dzień w dzień wielogodzinne maratony z programami informacyjnymi czy miesiącami pykać w tę samą grę to OLED nie jest dla ciebie. W przeciwnym razie nie ma się czego obawiać.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 27-06-2021

Problem z wypaleniami od programów informacyjnych mają Janusze którzy oglądają TV na podświetleniu (w przypadku OLEDów LG jest to opcja "oświetlenie") ustawionym na absurdalnie wysokie wartości, bo przecież TV musi świecić tak jak to widzieli w Media Markt Big Grin

https://dziennikzachodni.pl/klopoty-mieszkanca-kielc-z-telewizorem-sony-za-ponad-10-tysiecy-zlotych-dwa-razy-ta-sama-usterka-pan-tadeusz-ogladal-za-duzo/ar/c9-15458876?fbclid=IwAR3l__0QPOx27UDtQbLUx3nIigureN3ZefEP85Hm-ECcvrwOns8W3ts8YcE

Smile

Każde źródło w TV, a dla każdego źródła również poszczególne tryby (SDR / HDR / Dolby Vision), ma swoje osobne ustawienia i nic nie stoi na przeszkodzie, by dla TV ustawić sobie taką wartość oświetlenia, by nie było ryzyka wypaleń.

Dla mnie telewizja to nie jest coś co zawsze oglądam, częściej słucham, więc dla TV mam ustawioną wartość zaledwie 3 / 100. Jest to baaardzo niskie ustawienie, ale oczy na tyle mi się do niej przyzwyczaiły, że nawet jeśli już coś oglądam, zazwyczaj jest to kanał Planete+, to w ogóle mi to nie przeszkadza, nawet za dnia gdy świeci słońce.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 27-06-2021

Też prawda. Znajomy, który kupił LG OLED nałogowo na nim ogląda TVN24 - nauczyłem go aby przełączając na ten kanał używał trybu obrazu, w którym ustawiłem podświetlenie 10/100. Po półtora roku użytkowania zero wypaleń.