Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 27-12-2017

(11-12-2017, 15:37)Mierzwiak napisał(a):  (...)
Nie wiem jak wyglądały, na jakich telewizorach / projektorach je przeprowadzono, o jakich przekątnych, na przykładzie jakich filmów, w jakiej odległości siedzieli badani, czy ci którzy siedzieli bliżej dostrzegali różnicę a ci którzy dalej nie, jaki był ich % i tak dalej, i tak dalej...

Porównanie 2K i 4K też brzmi totalnie ogólnikowo. W przypadku jednego filmu będzie to stosunkowo niewielka różnica, w przypadku innego bardzo duża, no ale znowu: nie wiem na jakim filmie to sprawdzano, jak rozłożyły się głosy w odniesieniu do odległości od ekranu.

Jak już się przytacza takie rzeczy wypadałoby też zamieścić link Smile

Przepraszam za wtręt, ale obiecałem coś Mierzwiakowi. Dziś znalazłem trochę czasu na przeczesanie swojego archiwum. Niestety, linki pod którymi kryły się kiedyś określone teksty otwierają obecnie zupełnie coś innego. Zatem może to...


Jakiś czas temu napisałem:

Czy twarz mężczyzny powinna wyglądać jak pupa niemowlęcia? Część siódma: Dobrze widzi się tylko sercem... 

Mam nadzieję, że poniższy post pozwoli lepiej zrozumieć mój punkt widzenia związany z postrzeganiem obrazu: SD vs HD, czy Full HD vs Ultra HD. 
Na podstawie testów, które przeprowadziłem pośród znajomych, ale też po analizach licznych publikacji fachowych wnoszę: Istnieją osoby niezauważające istotnych różnic w jakości obrazu pomiędzy wymienionym wyżej formatami. Zatem, czy warto kupować sprzęt najnowszej generacji? 

Przed rewolucją cyfrową z lat 90 – tych tylko produkcje na taśmach 35 / 70 mm dawały filmom szansę na sukces. Choć zmieniła się technologia to format 35 mm nadal stanowi punkt odniesienia, według którego oceniane są różne standardy video. 
Poniżej wybrane fragmenty badań z roku 2007 dotyczące aparatury HD 1080 p vs tradycyjna klisza 35 mm. 

Jakość obrazu w dużej mierze zależy od rozdzielczości. Ponieważ piksele są najmniejszym punktem informacji w cyfrowym świecie, to wydaje się, że muszą byś one brane pod uwagę w trakcie przeprowadzania analiz porównawczych. 
Oczywiście film analogowy prawdziwych pikseli nie zawiera. Jednak przyjęło się mówić, iż jedna klatka może posiadać ich od 3 do 12 milionów (w zależności od jakości soczewki, warunków filmowania itd.). Z kolei ramka obrazu cyfrowego HD posiada tych „drobin” około 2 miliony. Jak widać obraz z kliszy tradycyjnej wydaje się znacznie lepszy niż HD. 
Producenci postanowili zmierzyć ostrość / wyrazistość obrazów kinowych realizując „projekt” Modulation Transfer Function (MTF). Jako podstawę porównań wzięto pod uwagę linie (nie piksele!). 

Rozdzielczość cyfrowego obrazu HD. 
Z technicznego punktu widzenia każdy kadr, który posiada więcej linii niż 576 / 625 można nazwać obrazem wysokiej rozdzielczości (o tym już kiedyś pisałem przy okazji popełnienia tekstu na temat przeplotu). Najczęściej wspomina się o 720 / 1080 liniach. 

Rozdzielczość 35 mm. 
Istnieją międzynarodowe badania dotyczące rozdzielczości kadru 35 mm (jakości wyświetlanego obrazu) w kinach. Testy zostały przeprowadzone przez Hank Mahler (CBS Stany Zjednoczone), Vittorio Braoncini (Włochy) oraz Mattieu Saintas (CST Francja). 
Wykorzystano pomiary MTF w celu ustalenia typowej rozdzielczości kinowej taśmy 35 mm. Podczas projekcji była możliwość wydrukowania stosownej grafiki w celu zarejestrowania liczby linii obrazu (niestety, nie wiem na czym ta metoda polegała). 

Prace przeprowadzono w sześciu kinach, a zespół ekspertów dokonał oceny obrazów za pomocą zdefiniowanej wcześniej formuły (algorytmu). Uzyskano następujące główne pomiary: 1400 linii, 1000 linii, 875 linii. Natomiast średnia ocen ze wszystkich kin wyniosła 750 linii. 
Jak wynika z badania, dość szybko znikają DOSTREZGALNE różnice pomiędzy obrazem HD a taśmą 35 mm. Jest to ważne, bo chodzi o to co zauważali widzowie. 
Według oceny publiczności nie widać różnicy pomiędzy HD a 35 mm. Mieli z tym problem także specjaliści (Co wyświetlano, klatkę 35 mm czy video?). 

To tyle (w skrócie). 
Moją intencja było napisanie tekstu przystępnego (inaczej już nie potrafię). Oczywiście jeśli inni użytkownicy namierzą coś interesującego, to chętnie przeczytam wpisy uzupełniające. 

P.S. 
Posiłkowałem się niedostępnymi już w sieci materiałami Direct Online Film School.


http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.php?t=11569&start=3570


Może jeszcze coś. Kolega pracujący przy rekonstrukcjach cyfrowych podzielił się następującymi uwagami...

Mofo:
(...)
- Przygotowywałem materiały do tych warsztatów - na przykładzie 2 filmów w których skanowanie i DI był robiony w 4K czyli "Chce się żyć" i "Katyń" mogę powiedzieć że na TV 4K 65" z odległości 1m nie widać różnicy między UHD a upscale z HD. Niedoskonałości obiektywów i ziarno wszystko zaciera. Różnice widać dopiero na materiałach rejestrowanych kamerami cyfrowymi. Zresztą po wycinkach z klatki "Nóż w wodzie" przygotowanych przez MarianPaz można dojść do tego samego wniosku. Nagroda dla tego, kto zobaczy różnice między zrekonstruowanym 30 letnim filmem wyświetlanym w rozdzielczości 2K i 4K bez używania lupy. Dlatego rekonstrukcja 4K nie ma sensu. 

Skan 4K ułatwia rekonstrukcję 2K. Rekonstrukcja 4K nie ma sensu bo jest dużo droższa i nie daje lepszych efektów. 
(…)
Sam nie miałem okazji uczestniczyć w takich testach, ale od osoby pracującej w postprodukcji słyszałem, że w kinie różnica między projekcją 4K i 2K jest widoczna tylko w kilku pierwszych rzędach.


Cała wypowiedź jest tu:
http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.php?t=12516&postdays=0&postorder=asc&start=75


To tyle, tak w skrócie. Wink W niniejszym dziale raczej nie będę bronił powyższych i dość subiektywnych opinii. Po prostu zaprezentowałem określony punkt widzenia na dane sprawy gdyż każdy ma prawo do osobistych preferencji. Prawda? Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 27-12-2017

Tylko co te badania są tak naprawdę warte skoro różnica w detalach JEST nawet i między BD z mastera 2K a wersją UHD z tego samego mastera i da się ją wykazać na screenach? A że ktoś tego nie widzi to już materiał dla... okulisty Smile (abstrahując od tego że, na ten moment, sprowadzanie rozmowy do różnicy między 2K do 4K do samej rozdzielczości nie ma najmniejszego sensu skoro juz nawet w kinach Dolby można zobaczyć zalążki HDR [piszę zalążki bo z oczywistych względów nie oferują obe takiej jasności jak topowe telewizory])

Cytat:Nagroda dla tego, kto zobaczy różnice między zrekonstruowanym 30 letnim filmem wyświetlanym w rozdzielczości 2K i 4K bez używania lupy. Dlatego rekonstrukcja 4K nie ma sensu.
O mamo Smile Ciekawe czy autor tych słów miał kiedyś w rękach taśmę 65 mm i czy wie że 35 mm 35 mm nierówne. Na szczęście ludzie wygadujący takie brednie nie pracują np. w Sony Tongue


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 27-12-2017

Oczywiście, że jest różnica pomiędzy 2K a UHD. Nigdy tego nie kwestionowałem! Smile
Oko mam jeszcze sprawne (czytam bez okularów) i w innych działach wielokrotnie wyraziłem swój osąd dotyczący analiz porównawczych określonych zrzutów. Cool

Co warte są opisane wyżej badania? Przypomnę – gros ludzi nie widzi różnicy pomiędzy 35 mm a 2K. Zatem eksperci zastanawiali się nad sensem wprowadzenia kosztownej technologii 4K do kin (o tym już pisałem). W tym wszystkim chodziło – jak zawsze – o kasę. Niemniej wkrótce wejdziemy w rok 2018 i być może problem finansowy przestanie odgrywać kluczową rolę (?). Badania przeprowadzono „wieki” temu…

Mofo nie ma tu możliwości obrony... Szanuję jego wypowiedź i po wielu dyskusjach (także prywatnych) poniekąd ją rozumiem, co nie znaczy, że akceptuję. Kolega nieco metaforycznie podsumował rozliczne wypowiedzi dotyczące rekonstruowania polskich filmów. Ten człowiek zna swój fach.

P.S.
Luźna i bardzo subiektywna uwaga…

Film BD oglądany na telewizorze LCD wygląda gorzej niż podczas wyświetlania go przez projektor DLP (zbliżona wielkość ekranu). Choć technologia UHD sprawiła, że określone krążki (wypuszczone w tejże rozdziałce) prezentują się przyzwoicie dzięki OLEDom, to projektory Full HD DLP nadal bronią pozycję wyciskając z BD wszystko co najlepsze.

Celowo podkreśliłem skrót DLP, bo właśnie ta koncepcja podbiła kina...


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 27-12-2017

Jeśli rozpatrywać to tylko w ramach projekcji kinowej to OK, ale z drugiej strony możemy się cofać i cofać i okaże się że różnicy między 2K i 720p też ktoś nie zauważy Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 27-12-2017

Tak, sprawa dotyczyła projekcji. Można rzec, że dzieciństwo / młodość spędziłem w kinie. Tematyka kręci mnie do dziś.
Oczywiście obserwuję nowe technologie, jednak... Dopiero na tym forum przeczytałem o tak zwanym problemie „halo”, który dotyczy określonych OLEDów. Z kolei technologia DLP nie jest wolna od  efektu „tęczy”. To wielu osobom przeszkadza.

Jestem sympatykiem wysokich rozdzielczości. Niemniej zastanawia mnie kres w rozsiewaniu coraz większej liczby pikseli po naszych ekranach. Czy aby telewizor / projektor nie zaproponuje kiedyś obrazu ostrzejszego niż rzeczywistość? Sick

Kibicuję UHD choć nie planuję przesiadki ze swojego projektora Full HD. Porządnie wydana płyta BD plus Deep Color oraz inne bajery dają mi pełną satysfakcję. Cool


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 27-12-2017

Coś pokręciłeś. Halo to przypadłość LCDków wynikająca z podświetlenia Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 28-12-2017

Ano tak. W tym dziale sporo wypowiedzi dotyczy OLEDów i stąd omyłka. Powinienem był jeszcze raz przeczytać tamte posty miast bazować wyłącznie na pamięci…

Mam krótki urlop. Właśnie jesteśmy po projekcji filmu od Universal Studio, który musiałem odpalić z zapasowego odtwarzacza BD (pierwszy nie czyta już krążków Filmostrady). Jest w nim opcja pozwalająca dość płynnie regulować funkcję Deep Color. Tej swobody nie oferuje moje urządzenie „macierzyste”.
Przy okazji ponowie zwracam się do forumowiczów z zapytaniem czy robili jakieś porównania Deep Color vs HDR? Ewentualnie ciekaw jestem jakichkolwiek uwag / spostrzeżeń z „zabaw” dotyczących tego pierwszego „bajeru”.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 28-12-2017

HDR i Deep Color to są zupełnie różne zagadnienia.

Aby Deep Color miał jakiś sens nie tylko potrzebujesz odtwarzacza z tą funkcją, ale też wyświetlacz z jego obsługą oraz filmy zakodowane w ten sposób, których na Blu-ray jest okrągłe 0 - Blu-ray jest ograniczony do 8-bit 4:2:0.
Jeśli zaś pytasz czy te 10-bit (a w przypadku płyt w Dolby Vision - 12-bit) robi jakąś różnicę w UHD względem Blu-ray'a to odpowiedź brzmi jak najbardziej tak - najłatwiej da się to zaobserwować np. na filmach od Lionsgate gdzie w ich wydaniach BD często występuje banding - w tym samym filmie na UHD jest on dużo mniej zauważalny lub też nie ma go wcale (zależy od konkretnego tytułu).


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 28-12-2017

Też się zastanawiałem, co to jest ten Deep Color na moim odtwarzaczu UHDBD.



Ja mam troszeczkę inny problem.

Oglądam filmy na odtwarzaczu UHDBD Samsunga UBD-K8500 i zarówno na obrazie z płyt UHDBD ("Guardians of the Galaxy Volume 2") jak i Blu-Ray ("Rogue One") na stop klatce mam sporo ziarna, zwłaszcza na spin offie Star Wars. Nie jestem pewien, czy ten film nie był kręcony analogowo, na taśmie filmowej, a nie cyfrowo, ale na innych filmach, ziarno nie powinno chyba występować?
Ewentualnie, mogę robić coś nie tak? Odtwarzacz podłączyłem pod to "lepsze" wyjście HDMI - HDMI 2, który obsługuje "ulepszony format" HDMI:

https://hdtvpolska.com/wp-content/uploads/2017/07/Sony_XE93_18-1024x731.jpg


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Gieferg - 28-12-2017

Here we go again...

Dodaj od razu, że oglądasz z 20 cm.