Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 25-08-2018

Ja dziś tylko na chwilkę.

(25-08-2018, 07:34)misfit napisał(a):  (...)
Sprawą dyskusyjną jedynie jest to czy ta funkcja interpolacji klatek powinna być domyślnie aktywna przy ustawieniach fabrycznych - często tak jest, co uważam za złą praktykę ze strony producentów wyświetlaczy.
(...)

Cytat:
Grupa reżyserów zwróciła się do producentów telewizorów z żądaniem wyłączenia natywnego systemu upłynnienia obrazu. W ten sposób twórcy z Hollywood chcą pozbyć się efektu opery mydlanej i sprawić, by filmy w domowym zaciszu wyglądały tak jak w kinie. Inicjatywa zacna, ale kluczowa jest edukacja.
(...)


https://imagazine.pl/2017/10/11/znani-rezyserzy-pisza-do-producentow-telewizorow-z-prosba-o-zmiane-ustawien-fabrycznych/


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - malin1976 - 25-08-2018

Jako wróg upłynniaczy w telewizorach jestem na tak . Niestety ilekroć odwiedzam znajomych bliższych czy dalszych widzę ten nieszczęsny efekt teatru i robi mi się niedobrze Wink Jestem również graczem konsolowym i powiem wam że na forum psx extreme dopiero toczą wojenki czy upłynniacze są ok czy nie . Wielu ludzi gra z tym cudem pasuje i nie mogą bez tego żyć . Tragedia no ale ludzkie oko ma to do siebie że jedni lubią efekt czerwonej mordy a inni nie i to jest w tym wszystkim piękne hehe . A producenci telewizorów idą na łatwiznę niestety , nasrają modeli w jednym roku tak aby przeciętny Kowalski sam nie dał rady a jak już telewizor przywiezie do domu to mu jeszcze każą go skalibrować czy nawet włączyć jakiś tam hdr . Ma to oczywiście gdzieś i ogląda na ustawieniach fabrycznych , może nawet tych sklepowych bo lepsze kolory Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mr.Hankey - 25-08-2018

(24-08-2018, 15:58)Bender napisał(a):  Generowanie dodatkowej klatki w celu uzyskania płynności ma miejsce przy 24p i występuje w plazmach, w których nie ma w ogóle efektu teatru telewizji.
W takim ST/VT 50/60 bez problemu możesz uzyskać efekt teatru telewizji. W innych plazmach z resztą zapewne również.

(24-08-2018, 15:58)Bender napisał(a):  Natomiast efekt teatru jednak powoduje technologia LCD/ LED i niestety także OLED
Ale rozumiesz, że wystarczy wyłączyć uplynniacz i te telewizory będą rwaly dokładnie tak samo jak plazma?

(25-08-2018, 07:54)Bender napisał(a):  Moja preferencja na dziś: plazma, 24p p jak dotąd nic nie jest w stanie tego przebić.
Bądź tak miły i oświeć mnie w jakim aspekcie jakakolwiek plazma jest w stanie przebić oleda?

(25-08-2018, 07:54)Bender napisał(a):  4K nadal nie jest wystarczającą wartością bym był w stanie zaakceptować teatralnosć obrazu filmowego na wszystkich-post plazmowych odbiornikach.
Menu - uplynniacz - wyłącz - po sprawie.

(24-08-2018, 14:26)Daras napisał(a):  Jeśli ktoś „wychował „ się w kinie lat 1970 / 80 to najprawdopodobniej przyzwyczaił swój mózg do klatkażu 24 fps. Zatem filmy oglądane w nowoczesnych odbiornikach mogą przypominać Darasom (może i Januszom ) efekt „teatru telewizji” / „opery mydlanej”.
Skąd u Ciebie bierze się negowanie tego, co nowe? Przecież dzisiejsze odbiorniki deklasuja to, co było dekadę temu w zasadzie na każdej płaszczyźnie. Darasów i innych trzeba jak widzę edukować od podstaw i uczyć zaglądania do menu w celu zmiany podstawowych ustawień...


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - sebas - 25-08-2018

(25-08-2018, 07:54)Bender napisał(a):  Moja preferencja na dziś: plazma, 24p p jak dotąd nic nie jest w stanie tego przebić.
Sam mam plazmę z ostatniej generacji Panasonica, jest świetna, ale każdy aktualnie produkowany OLED ją przebija. Zresztą Panasonic sam wszedł w OLEDy, widzi w nich następcę PDP i oferuje naprawdę dobre modele.

(25-08-2018, 07:34)misfit napisał(a):  Sprawą dyskusyjną jedynie jest to czy ta funkcja interpolacji klatek powinna być domyślnie aktywna przy ustawieniach fabrycznych - często tak jest, co uważam za złą praktykę ze strony producentów wyświetlaczy.
Właśnie o to chodzi. Zdarza się, że interpolacja jest "zaszyta" domyślnie do jakiegoś trybu obrazu, przykładowo - "dynamiczny". Użytkownik myśli, że wyłączył, a tu klops. Upłynniacz dalej działa.

@Bender
Druga sprawa, to że niektóre tanie LCD (takie jest moje odczucie) mają na tyle słabe matryce, że dochodzi do tego jeszcze efekt "smużenia" przy przejściach pomiędzy niektórymi kolorami.
Kolejny problem, to zniekształcenia na krawędziach szybko poruszających się obiektów które są tym większe, im wyższy stopień "upłynniania"
Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o wszelkiej maści eliminatorach artefaktów kompresji, które też mogą być domyślnie włączone.
To wszystko składa się na efekt "teatru" i nie jest powiązane z konkretną technologią. Wszystko trzeba powyłączać i powinno być lepiej, bez względu na rodzaj ekranu. Oczywiście, będzie duży judder, ale to jednak lepsze niż nienaturalny ruch, zwłaszcza postaci na ekranie.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Bender - 25-08-2018

(25-08-2018, 21:48)sebas napisał(a):  oferuje na prawdę dobre modele

Jak to Panasonic. Wink I to jest jakaś w sumie przełomowa informacja i impuls by ponownie przyjrzeć się sprawie.
Dzięki


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mr.Hankey - 26-08-2018

Ach ten Panasonic, produkuje doprawdy wyborne Oledy. Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 26-08-2018

(25-08-2018, 14:47)Mr.Hankey napisał(a):  (...)
Skąd u Ciebie bierze się negowanie tego, co nowe? Przecież dzisiejsze odbiorniki deklasuja to,  co było dekadę temu w zasadzie na każdej płaszczyźnie. Darasów i innych trzeba jak widzę edukować od podstaw i uczyć zaglądania do menu w celu zmiany podstawowych ustawień...

O rety! Nie wierzę. Po prostu nie wierzę... Dobrze, że dziś niedziela i mam nieco czasu.

Przeczytałem wpis kolegi kilka razy i z trudem powstrzymałem się od uszczypliwej riposty. OK. najwyraźniej zostałem źle zrozumiany (na szczęście tylko przez Mr. Hankeyów). Zatem jeszcze raz…

1. W wielu postach dość pozytywnie pisałem o telewizorach Oled widząc w nich „naturalnych” następców plazm.

2. Na stronie 46 nie zanegowałem tego co nowe! Zacytowałeś tylko fragment mojej wypowiedzi, co w tej sytuacji może wprowadzić w błąd. Dłuższy kawałek wygląda tak:

(24-08-2018, 14:26)Daras napisał(a):  Jeśli ktoś „wychował „ się w kinie lat 1970 / 80 to najprawdopodobniej przyzwyczaił swój mózg do klatkażu 24 fps. Zatem filmy oglądane w nowoczesnych odbiornikach mogą przypominać Darasom (może i Januszom Wink ) efekt „teatru telewizji” / „opery mydlanej”. Jestem bardzo na to wyczulony. Znalazłem artykuł, w którym przystępnie wyjaśniono jak zaradzić takiej sytuacji.
(...)

Co wynika z powyższego? Ano tyle, że to właśnie Daras zwrócił uwagę na problem i w celach edukacyjnych podpowiedział w jaki sposób można mu zaradzić.

3. Nadto, kolejny mój wpis (patrz pierwszy post na tej stronie) ukazuje expressis verbis osobisty punkt wiedzenia. Summa summarum nie chodziło mi o negowanie nowego, lecz wyrażenie krytyki wobec określonych ustawień fabrycznych lansowanych w nowoczesnych odbiornikach!

To tyle, tak krótko. Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz mój punkt widzenia, Mr. Hankey.
Temat okazał się ciekawy, co potwierdzają liczne posty.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Glaeken - 27-08-2018

Zauważyłem ostatnio, że na moim LG oled55b7v na tle czerni, po środku tuż przy prawej krawędzi ekranu, widzę coś na kształt pionowej sinusoidy (ostry czubek skierowany do środka ekranu od prawej pionowej krawędzi ekranu)? Nie wiem ja kto nawet nazwać anie wytłumaczyć co widzę ale wiem, że jest nieco irytująca bo pojawia się na bardzo czarnym tle. Na pewno pokazuje się podczas odtwarzania filmów z pendrivea i (chyba) także przy odtwarzaniu kanałów naziemnej tv. Pytanie do was: czy to jakaś wada tv? Rozgrzany pendrive? Złe ustawienia wyświetlania?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - pred895 - 28-08-2018

Nie jestem specjalista ale to raczej wina słabszej jakości materiału i Tv głupieje podczas skalowania Tongue


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 28-08-2018

Najlepiej zrób zdjęcie ukazujące to o czym piszesz bo z opisu nie mam pojęcia o co chodzi.