Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 05-10-2018

To ty napisałeś że są identyczne, nie ja. Ja ci tylko dałem info pt. te same matryce OLED trafiają do najtańszego modelu LG jak i najdroższego, dzięki czemu dostajesz gwarancję obrazu tej samej jakości.

Czy są to matryce piksel w piksel (a tych jest 8294400) identyczne - nie sądzę, to w ogóle możliwe?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Kirek - 05-10-2018

Małe doprecyzowanie odnośnie modeli OLED.
HDTVPolska napisał(a):W 2017 roku wszystkie modele cechowały się identyczną jakością obrazu, ponieważ posiadały takie same matryce i procesory obrazu. W 2018 roku między serią B, a wyższymi (C, E i W) może występować jednak różnica w jakości obrazu, ze względu na zastosowanie innego procesora – Alfa 7 w B8 i Alfa 9 w modelach wyższych.
A czy zauważyli jakieś różnice to polecam testy na ich stronie.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - sebas - 05-10-2018

(05-10-2018, 11:52)Mierzwiak napisał(a):  nie sądzę, to w ogóle możliwe?
Zgadza się. To jest niemożliwe. Więc czy możliwe jest, że
(05-10-2018, 11:52)Mierzwiak napisał(a):  te same matryce OLED trafiają do najtańszego modelu LG jak i najdroższego, dzięki czemu dostajesz gwarancję obrazu tej samej jakości.
Co rozumiesz przez "te same matryce"? Ten sam "model", czy jednocześnie te same parametry (w granicach tolerancji produkcji)?

Drążę temat, bo to istotne z punktu widzenia kupujacego. Czy wybrać przykładowo B8, czy dołożyć i kupić C8 lub E8. Co więcej dostajesz dopłacając do C8/E8. Tylko wodotryski, czy coś  jeszcze? Zakładając, że obraz jest tej samej jakości, oznacza, że matryce opuszczające linię produkcyjną mają mały rozrzut parametrów. Czyli tak jak napisałeś  są to "te same matryce". Czyli różnica w cenie między B8 i C8/E8 musi wynikać, z czegoś innego. Lepszy procesor, jakieś gadżety, inny dizajn, itd... OK. Tak moze być, ale z testów jakie do tej pory widziałem wynikało, że więcej da się wycisnąć z C8/E8.

Spójrzmy zatem na testy. W testach 55' modeli B8 i C8 znalazłem informację, że po kalibracji udało się uzyskać maksymalną jasność (dla HDR) na poziomie:
- 770 cd/m2 dla C8
- 615 cd/m2 dla B8
Czyli jakaś różnica jest. Z czego ona wynika? Czy producent sprzętowo (pomijam matrycę, ustaliliśmy, że są te same) lub programowo ograniczył mozliwą do osiagnięcia maksymalną jasność?
W teście E8 mamy napisane, że matryce są identyczne z C8 i odsyłąją do testu C8 w tej kwestii. Czyli dla C8/E8 mamy to samo. W porównaniu do B8 różnica jednak jest.

EDIT:
@Kirek
Bingo. Czyli procesor inny. Czyli pewnie inne możliwości kalibracji - więcej parametrów do modyfikacji lub może jakieś 3Dlut jak w najdroższych Panasonikach...


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 05-10-2018

We wszystkich modelach LG OLED są takie same możliwości kalibracji, 3D LUT jest obecny też w B8, jednak póki co lepsze efekty uzyskuje się przy pomocy klasycznej kalibracji i to jest opinia zarówno Maćka jak i Vincenta z hdtvtest. Dotyczy to też C8, itd.

Mocniejszy procesor w teorii powinien dać jakąś przewagę w obróbce obrazu, ale jak czytamy w teście:
Cytat:Procesor α7 różni się rzekomo od α9 zdolnością analizy i korekcji obrazu. W praktyce jednak są to głównie różnice na papierze. Większości funkcji sztucznie przetwarzających obraz, takich jak np. redukcja szumów w ogóle nie warto używać, ponieważ powodują one rozmazywanie obrazu i utratę detali. Wobec tego nie potwierdzam jakiejś przewagi układu α9 nad α7 w kwestii obróbki obrazu.

Spore różnice w jasności bywają też między różnymi egzemplarzami tych samych modeli.
W niektórych Samsungach QLED radzą sobie w ten sposób:





Ale radzę tego nie próbować z OLED ; ))))))))))))


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 05-10-2018

Ile trwa procedura kalibracji? Jak to mniej więcej wygląda?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 05-10-2018






RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 05-10-2018

Dostałem info, że tv musi przepracować ok 100h do stabilizacji kolorów. Jestem ciekaw jak to na żywo wygląda. Nie znam nikogo ze skalibrowanym tv. ludzie nie przywiązują wagi do zmiany nawet obrazu na film, a co dopiero taki rodzaj zabawy.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Pai-Chi-Wo - 05-10-2018

od 2:28
ustawienia z innej sztuki wzięte z internetu nam nie pomogą
...facet podkresla w ten sposób propagandowo sens prowadzenia swojego biznesu...
Miło się słucha ale bez dystansu do tego można popaść w paranoję podobną jak przy temacie audio.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mr.Hankey - 05-10-2018

To nie jest kwestia żadnego dystansu, albo chcesz mieć skalibrowany TV albo nie - proste. Tutaj nie ma żadnej filozofii.


Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Sokal - 05-10-2018

A poruszał ktoś temat daty ważności takiej kalibracji? Diody/świetlówki po jakimś czasie (np. po roku, dwóch, trzech?) świecą w tv inaczej, niż na początku. Koper się kiedyś do tego odnosił?