Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 31-07-2019

Wiem, dlatego pytałem kto Ci zalecał wartość 30 dla DV. Tym sposobem obniżasz sobie jasność szczytową telewizora, a przy okazji krzywa EOTF Ci się pięknie rozjedzie i np. scena o jasności 50, 100 czy 200 nitów będzie miała zaniżoną jasność od tej właściwej. W HDR10 i DV zostawiamy oświetlenie OLED na wartości domyślne i nic tam nie ruszamy, tym bardziej jeśli nie dysponujemy przyrządami pomiarowymi i odpowiednią wiedzą. A już na pewno nic tam nie ruszamy aby poprawić sobie odcień skóry, itd. Od tego jest skala szarości i CMS Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - djgromo - 31-07-2019

Teraz tego znaleźć nie mogę skąd ta wartość. Od początku wydawało mi się za ciemne więc ustawiałem najczęściej ok 40-50. Podobno dla wartości 50 powinno świecić tak samo jasno co przy HDR10 dla wartości 100 (OLED LIGHT).


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mr.Hankey - 31-07-2019

(31-07-2019, 16:35)Mierzwiak napisał(a):  Tak, mam na 50.
Jak podbijesz jasność w DV na 51, to już robią Ci się szare pasy?
U mnie np. po kalibracji jasność jest ustawiona na 49 dla trybów HDR i DV. Przy 50 pasy w filmach były niby jeszcze czarne, ale np. w scenie z Obliviona podczas przesłuchania, było już szaro...

(31-07-2019, 19:52)djgromo napisał(a):  Od początku wydawało mi się za ciemne więc ustawiałem najczęściej ok 40-50.
Przy DV oświetlenie oled powinno być ustawione na 50. Nie ma z tym co kombinować.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 31-07-2019

(31-07-2019, 21:50)Mr.Hankey napisał(a):  Jak podbijesz jasność w DV na 51, to już robią Ci się szare pasy?
Nie, dopiero przy 52, ale zabawa jasnością pokazuje że HDR10 i DV to dwa zupełnie inne stworzenia które  inaczej na regulację jasności reagują.

Żeby upodobnić to ujęcie do tego jak wygląda w HDR10, w Dolby Vision muszę podbić jasność do 56-57 (!) a i tak nie wygląda to identycznie.

Może faktycznie to kwestia kalibracji, a może inaczej - to co w DV nazywam black crushem wcale nim nie jest i powinno tak wyglądać, a to HDR10 jest nadmiernie rozjaśniony i powinienem zjechać z jasnością przynajmniej 49.

Dobrym przykładem są Batmany Nolana - na UHD w HDR10 mają rozjaśnione czernie, w DV na iTunes wyglądają one o wiele lepiej...

Mam dobry przykład, Blade Runner 2049, 6 minuta i 4 sekunda. (Fotki tego dokładnie nie oddają, wiadomo, no i ten blooming jak na LCD Big Grin)
Na prawo od Goslinga stoi jasna szafka - jak wszystko w tym ujęciu jest skryta w cieniu, ale w HDR10 rudno jej nie zauważyć, jest bardzo dobrze widoczna. (Lepiej niż to wynika ze zdjęcia) W Dolby Vision jest skryta w baaardzo głębokim cieniu.

Zejście w HDR10 z jasnością na 49 faktycznie upodabnia ujęcie do tego jak wygląda w Dolby Vision.

Możesz sprawdzić jak to ujęcie wygląda u Ciebie?

[Obrazek: XoWbyEy.jpg]
[Obrazek: 5uceUYx.jpg]


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mr.Hankey - 31-07-2019

Sprawdzę, nie ma problemu, ale dopiero pod koniec przyszłego tygodnia, bo właśnie szykuję się na wakacje. Smile
Generalnie bez kalibracji ciężko jest ustawić odpowiedni poziom czerni dla trybu HDR. Pamiętam, że przed kalibracją w zasadzie non stop jeździłem suwakiem jasności o jeden czy dwa punkty w zależności od filmu, bo ciągle coś mi nie pasowało. Dlatego zamiast kupować nowe filmy, lepiej po prostu zadzwoń do Maćka.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 01-08-2019

Na razie się wstrzymuję z kalibracją ale w końcu będzie trzeba Smile

PS. Co do dynamicznego mapowania LG - po jego włączeniu Blade Runner 2049 wygląda tak jak wersja Dolby Vision. (abstrahując od różnic w kolorystyce, bo drobne występują i lepszych przejść tonalnych)


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mefisto - 02-08-2019

Czytając ten temat cieszę się, że mam normalny telewizor ze "zwykłym" blu-rayem. "Ojej, a ty masz black crusza a ja nie mam", "sprawdź 39 scenę od końca bo światło pada nie tak w 49 ustawieniach dynamicznego małpowania w HDR3954", " a w ogóle to telewizor mam nieskalibrowany i oglądając film 2049 nic tylko się zajebać". Jesteście żywą reklamą 4K - cztery x "kurwa ja pierdolę, pokażcie mi w końcu ten film". Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 02-08-2019

Nie masz telewizora do UHD, nie masz odtwarzacza UHD i nie kupujesz filmów UHD więc skąd pomysł że kogokolwiek interesuje twoje zdanie w tym temacie? A nie, zaraz, nie przedstawiłeś żadnego. Czemu ten post na poziomie wczesnej podstawówki ma służyć? Pokazaniu że nie wiesz o czym piszesz? "Normalny telewizor", dobre, to ci się nawet udało.

Skoro już wpadłeś, przypomnij nam na jakim normalnym sprzęcie oglądasz zwyķłe blu-raye? Możesz podać kontrast, pośmiejemy się razem Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - djgromo - 02-08-2019

Tak z ciekawości wiecie po ile spece z hdtvpolska biorą za kalibrację?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mr.Hankey - 02-08-2019

Portal hdtvpolska nie ma nic wspólnego z kalibracją. Za to w firmie Skalibrujtv, którą zdecydowanie polecam, kalibracja trybów SDR noc, HDR i DV to wydatek ok. 500-600zl, w zależności od stażu.