Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 03-08-2019

(02-08-2019, 09:52)misfit napisał(a):  Co do ustawienia jasności w HDR10 to łap darmowe plansze np stąd - https://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/2943380-hdr10-test-patterns-set.html
Na swoim OLED przy ustawieniu jasności na 50 w trybie HDR10 widzę na tych planszach (black level), że linia 64 (referencyjna czerń) jest czarna, a linie od 66 wzwyż migają czyli tak jak być powinno. Z kolei przy ustawieniu jasności na 49 linie od 66 do 80 są nie do odróżnienia od 64 = black crush. Czyli u mnie prawidłową wartością jasności w HDR10 jest 50.
Ale to oczywiście zależy od konkretnego egzemplarza i u kogoś innego prawidłową wartością może być np. 49 czy 52.
Ustaliłem co następuje: w HDR10 prawidłowym poziomem jasności jest u mnie 50. Linia 66 nie miga (nawet po sztucznym rozjaśnieniu ma ten sam poziom co referencyjna czerń), ale już kolejne owszem.

Jeśli chodzi o Dolby Vision i Alitę - po dokladniejszym przyjrzeniu się temu ujęciu (dokladniejszym, czytaj: z nosem przy TV Smile ) stwierdzam, że te detale jednak tam są, ale cienie są znacznie głębsze, przez co niektóre detale są mniej widoczne (jak ukośne linie o których wspominałeś) i powstaje raczej wrażenie black crushu; są tak ciemne, dosłownie na granicy czerni, że z normalnej odległości zdają się być czarne.

Nie wiem skąd wczoraj wzięła mi się ta jasność 57 przy której dopiero DV wygląda jak HDR10, trochę przesadziłem z wyciąganiem tych detaliTongue Stanęło na tym że dla DV ustawiłem jasność na 51 - wyciągam detale z podłogi a jednocześnie nie rozjaśniamjeszcze pasów.

Uff, na razie sytuacja opanowana Big Grin Dom Na Nawiedzonym Wzgórzu na Netfliksie wydaje mi się odrobiiinę ciemniejszy niż pamiętam, ale ręki uciąć bym sobie nie dał.

Przy okazji tymi planszami przypomniałeś mi że nie ustawiłem sobie kontrastu i jasności dla SDR LOL! ale i to już mam z głowy, i tu ciekawostka - jasność wyszła mi 55, postawiłem też jednak na gammę 2.4 zamiast 2.2.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 03-08-2019

(03-08-2019, 00:35)Mierzwiak napisał(a):  Przy okazji tymi planszami przypomniałeś mi że nie ustawiłem sobie kontrastu i jasności dla SDR LOL! ale i to już mam z głowy, i tu ciekawostka - jasność wyszła mi 55, postawiłem też jednak na gammę 2.4 zamiast 2.2.

Sporo, u mnie w HDR i SDR prawidłowa jasność na planszach wychodzi ta sama - 50.
Aktualizacje od LG tak mieszają z jasnością też na B8 ?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 03-08-2019

(03-08-2019, 10:10)misfit napisał(a):  Sporo, u mnie w HDR i SDR prawidłowa jasność na planszach wychodzi ta sama - 50.
Aktualizacje od LG tak mieszają z jasnością też na B8 ?
Nope, nikt o tym nie wspominał, problem dotyczył modeli z lepszym procesorem czyli od C w górę.

To 55 też mnie zaskoczyło no ale tak wyszło na planszy.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Pablo0909 - 03-08-2019

W srerii "8" LG skopało którąś aktualizację i obraz stał się bardzo ciemny. W ostatniej aktualizacji 05.10.03 poprawiono to, ale niesmak pozostał. Najgorzej wyszli na tych "ulepszeniach" serwowanych przez LG ci, którzy zdecydowali się na kalibrację pro. Co prawda M. Koper zapodał "antidotum" na to w postaci ustawień korygujących, ale... Dodgy Dlatego min. jeszcze poczekam na kalibrację, tv ma 3 m-ce, więc mam czas Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Ethan - 05-08-2019

Tak na szybko, bo nadal wykańczamy nowe mieszkanie. Dzięki za polecenie LG B8. Wcześniej miałem 7letniego Panasonica Bravię i to jak przesiadka z nissana primery na jakieś fajne ferrari. Jutro pobawię się z ustawieniami z rtings i zobaczymy czy będzie jeszcze lepiej. Cieszę się, nie dlatego, że jest ileś nitów czy czerń jest czernią. cieszę się z funkcjonalności i jakości sprzętu.
No i dvd zdało test. Bałem się, że będa ludki z minecrafta, a jest solidnie. I nie wiem czy to "wina" tv czy jednak (wydaje mi się, że to to)Oppo robi swoje.
Myślałem, że oglądanie dvd to będzie jak patrzenie na teledyski w jakości 480 lub mniej. A tutaj w przypadku dwóch filmów (raczej dwuwarstwówki) Anioł (od Bestu) i Bohemian Rhapsody czujem się jakbym oglądał jakieś 720, a nawet 1080. Solidnie wyglądały też filmy od Aurory. Płomienie oraz Szczęśliwy Lazzaro. Czułem się jak w przyzwoitym kinie studyjnym. W ich przypadku był jedynie problem podczas nocnych scen. Taka nieco pikselowa szarość (zamiast czerni się robiła), a w Lazzaro czuć było, że w pięknych kadrach przyrody Sycylii w wersji hd byłoby zdecydowanie lepiej, ale nie było porażki. o 4k z pierwszego batmana czy netflixowego Stranger Things nie będę pisał, bo miód malina. Może nie jestem specjalistą od jakości tv i wystarczy mi solidność, ale raz jeszcze dzięki. Plus czekam na ewentualne wskazówki co można poprawić np z tymi ciemnymi scenami dvd (pewnie nic).


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - sebas - 05-08-2019

(05-08-2019, 21:31)Ethan napisał(a):  raczej dwuwarstwówki
To raczej łatwo sprawdzić. Patrząc na dysk od strony odczytywanej, powinny być dwa "numery seryjne" i dwa kody kreskowe wokoło osi dysku.

(05-08-2019, 21:31)Ethan napisał(a):  Panasonica Bravię
Bravia, to chyba była seria TV firmy Sony. Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Ethan - 05-08-2019

(05-08-2019, 23:43)sebas napisał(a):  
(05-08-2019, 21:31)Ethan napisał(a):  raczej dwuwarstwówki
To raczej łatwo sprawdzić. Patrząc na dysk od strony odczytywanej, powinny być dwa "numery seryjne" i dwa kody kreskowe wokoło osi dysku.


(05-08-2019, 21:31)Ethan napisał(a):  Panasonica Bravię
Bravia, to chyba była seria TV firmy Sony. Smile

Viera znaczy się Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mr.Hankey - 21-08-2019

Wklejam wyniki shootoutu jaki w ten weekend miał miejsce w Londynie. Może komuś pomoże to podjąć decyzję zakupową.Smile Wyniki jak dla mnie bardzo ciekawe.

2019 "Blinded" TV Shootout Results:

Individual category breakdown (winner and runner up)

Blacks & Shadow Detail: LG C9 (4.69 points); Panasonic GZ2000 (4.31 points)

Color accuracy: LG C9 (4.47 points); Panasonic GZ2000 (4.36 points)

Tone-Mapping: Panasonic GZ2000 (4.32 points); LG C9 (4.11 points)

Motion: Sony AG9 (4.15 points); Panasonic GZ2000 (4.12 points)

Video Processing: Panasonic GZ2000 (3.92 points); Sony AG9 (3.85 points)

Uniformity: Panasonic GZ2000 (4.25 points); Sony AG9 (3.96 points)

Bright-room performance: Samsung Q90R (4.37 points); LG C9 (3.75 points)

Gaming: LG C9 (4.67 points); Panasonic GZ2000 (3.92 points).


Awards

Best Home Theatre TV: Panasonic GZ2000 (20.84 points); runner-up LG C9 (20.81 points)

Best Living Room TV: Panasonic GZ2000 (23.73 points); runner-up Samsung Q90R (23.44 points)

Best Gaming TV: LG C9 (4.67 points); Panasonic GZ2000 (3.92 points)

Best HDR TV: LG C9 (17.34 points); Panasonic GZ2000 (16.81 points)

Best TV of 2019: LG C9 (33.16 points); Panasonic GZ2000 (32.90 points)


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 21-08-2019

(07-08-2019, 12:50)Daras napisał(a):  To dobry moment abym postawił kilka pytań dotyczących HDR. Uczynię tak za jakiś czas w wątku o telewizorach. Temat mnie zainteresował dzięki niniejszemu forum, chcę go pogłębić.
http://forum.filmozercy.com/watek-odtwarzacze-blu-ray-cena-a-jakosc?page=17

No dobra. Czas na obiecane pytania dotyczące HDR w kontekście telewizorów OLED. O ile kwestia szerokiej palety barw oraz głębi kolorów jest dla mnie oczywista (w celu uniknięcia nieporozumień użyłem obiegowej terminologii), to nadal nie kumam kwestii związanych z kontrastem.

1. Jak rozumieć dążenie do odwzorowania pełnej czerni skoro jednocześnie zależy nam na ujrzeniu szczegółów w ciemnych partiach obrazu (pytanie dotyczy jednego kadru)? Inaczej – czy czerń (np. kawałka węgla) powinna być smolista także wówczas gdy obok niej widać będzie ważne dla fabuły detale (np. w scenie nocnej)? Jaką w tym wszystkim rolę odgrywa liczba nitów?

2. Czytałem, że partie jasne powinny „oślepiać” (np. światło latarki skierowane w oczy). Czy najjaśniejszy fragment obrazu - mimo wszystko - powinien zawierać jakieś szczegóły / gradację szarości? Po co? Jaką w tym wszystkim rolę odgrywa liczba nitów?

Nie posiadam telewizora HDR, ale myślę, że pytania sformułowałem przystępnie. Jakby co, doprecyzuję. Blush

P.S.
Misfit, w wątku o dźwięku przestrzennym zadałem Ci „audiofilskie” pytanie. Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - djgromo - 21-08-2019

W oledach chodzi o to, że da się uzyskać idealną czerń jeśli tego chcemy. W ciemnym pokoju jak jest czarne tło i pojawiają się loga to wyglądają jakby materializowały się w powietrzu. Zarys telewizora zlewa się z ciemnym otoczeniem. Ponieważ da się uzyskać idealną czerń to znaczy też, że da się uzyskać wszystkie odcienie szarości, celem dobrej reprodukcji ciemnych partii obrazu. To nie jest tak, że jak ma się oleda to on wszystkie ciemne partie obrazu zlewa do super ciemnej czerni, żeby spotęgować efekt.

W przypadku jasności HDR oślepienie jest trochę określeniem na wyrost, ponieważ większość telewizorów obecnie nie osiąga aż tak wysokich poziomów, żeby nie dało się patrzeć na ekran i mrużyć przy tym oczy. Należy za to pamiętać, że dzięki lepszemu kontrastowi i "ciemniejszej czerni jeśli tego chce reżyser" w ciemnych scenach bardziej uwrażliwiamy nasze oczy i przy nagłej zmianie jasności w kolejnej scenie możemy mniej komfortowo to odczuć. Im wyższe nity tym większe pole do uwydatniania detali w światłach (np kształt soczewek reflektorów w samochodach) zamiast jednolita jasna plama.