Filmozercy.com | Forum
FilmoSkop - opinie i komentarze - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Pozostałe (https://forum.filmozercy.com/dzial-pozostale--16)
+--- Dział: O stronie i forum (https://forum.filmozercy.com/dzial-o-stronie-i-forum)
+---- Dział: FilmoSkop (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmoskop)
+---- Wątek: FilmoSkop - opinie i komentarze (/watek-filmoskop-opinie-i-komentarze)



RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - lukee - 20-09-2018

Zapytam jak naliczane są wydania z kilkoma filmami? Np mam wydanie zbiorcze Avengers 1&2 czy kolekcja nalicza to jako jedną pozycję czy dwie? Oraz podobne pytanie z wydaniami filmów np na kilku płytach lub serialami, i wydaniami np blu ray + dvd , 4k + bd.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Mateusz - 20-09-2018

Jedno wydanie w Filmoskopie to jedno wydanie w kolekcji. Nie ma znaczenia, czy jest to wydanie zbiorcze, czy nie.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Kirek - 05-10-2018

Cytat przeniesiony z tematu o wydaniach Sicario.
misfit napisał(a):Wszystkie posiadane przeze mnie zagraniczne wydania uzupełniłem o pl wersję na filmoskopie dopiero po sprawdzeniu co faktycznie znajduje się na płycie. Ale tak się zastanawiam czy wciąż chce mi się to robić w sytuacji gdy postronna osoba nie może być pewna tych informacji skoro do filmoskopu wprowadzane są niezweryfikowane dane - wystarczy informacja z blu-ray.com, sklepu, itd. co siłą rzeczy oznacza wprowadzanie w błąd w pewnym procencie przypadków. Czasami nawet na okładce są wypisywane bzdury o pl wersji, a po włożeniu płyty do odtwarzacza okazuje się, że jej tam nie ma.
Dlaczego tak zrobiłem w tym konkretnym wypadku tłumaczyłem w tamtym temacie ale warto w takim razie porozmawiać o tym zagadnieniu ogólnie.

Oczywiście najbardziej wiarygodne są informacje podane od posiadaczy danego wydania ale to w skali wydań dodawanych do filmoskopu będzie znikomy procent nawet gdyby wszyscy chcieli się w to bawić a przecież jest sporo użytkowników którzy dodając wydanie do kolekcji nie uzupełniają tej wartości. Dlatego uzupełniając dane zdarza się że, podaję informację o polskiej wersji językowej na podstawie danych znalezionych w internecie np. gdy jest to amazon lub zavvi (tak wiem, że zdarzają się tam pomyłki więc staram się wtedy dodatkowo weryfikować na innych stronach), no i użytkownik zawsze może pozytywnie zareklamować takie wydanie. Jeżeli wiem o błędnych danych to zawsze ustawiałem prawidłową wartość a w opisie starałem się dodać ostrzeżenie o błędzie. Jeżeli informacji o wersji PL nie było na tych sklepach a tylko np na blu-ray.com czy też https://bluray-disc.de/ to o ile wstawiłem tą informację to w opisie dodawałem informację na podstawie jakiej strony została ona dodana. Również zacząłem stosować zasadę że, dla wydań od Criterion, Arrow i Eureka ustawiam wartość 'brak' o ile nie było to wydanie polskiego filmu.
Jeżeli jednak uważacie że brak informacji jest lepszy od podania jej ze wskazaniem źródła skąd pochodzi to nie ma problemu i nie będę tej informacji podawał, choć nadal mam wrażenie że to zbyt rygorystyczne założenie i stracimy dużo informacji o zagranicznych wydaniach które w rzeczywiści posiadają wersję PL.

Pozostaje również do omówienia mechanizm wprowadzania informacji o wersji PL. Obecnie jest on otwarty dla wszystkich o ile wcześniej nie została wprowadzona wartość. Wprowadzenie wartości nie zostawia żadnego śladu kto, kiedy i dlaczego. W związku z powyższymi zastrzeżeniami należałoby rozszerzyć go o obowiązkowy checkbox przy stwierdzeniu typu 'potwierdzam posiadanie tego wydania' który zamieniany byłby w komentarz widoczny dla wszystkich bez możliwości jego usunięcia. W przeciwnym razie pozostaje zamknięcie tej funkcjonalności i uzupełnianie jej tylko przez moderatorów/administratorów na podstawie dodanego przez użytkownika komentarza. Podobna zasada powinna być zastosowana przy dodawaniu nowego wydania.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Mierzwiak - 05-10-2018

Na liście dystrybutorów brakuje dwóch francuskich:

- Metropolitan
- Pathé Distribution


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Mateusz - 05-10-2018

Już są.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Mierzwiak - 05-10-2018

Świetnie Smile

PS. Poproszę jeszcze Eagle Pictures z Włoch.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Mateusz - 05-10-2018

Dodane.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - misfit - 06-10-2018

Kirek - moje stanowisko jest niezmienne od początków powstania filmożerców i uważam, że na Filmoskopie powinny być podawane wyłącznie zweryfikowane informacje o polskiej wersji językowej.
Przez zweryfikowane uważam takie, w których osoba uzupełniające dane ma płytę w ręku, wkłada ją do odtwarzacza i sprawdza co się na niej faktycznie znajduje. Każdy inny sposób w mniejszym lub większym stopniu doprowadza do pomyłek.

Czy jest to radykalne stanowisko ? Może, ale wychodzę z założenia, że lepiej mieć w bazie 500 "pewniaków", niż np. 5000 wydań, z których część, nie wiadomo jaka jest zweryfikowana, a reszta nie. W sytuacji gdy nie ma informacji, które wydanie jest zweryfikowane, a które nie, każda z osób musi z góry założyć, że niczego nie może być pewna. Chyba, że ktoś potrafi to sobie wydedukować na podstawie skanu BDInfo czy zwyczajów danego dystrybutora, wtedy można ten procent niepewności zminimalizować do ok. 1% w większości przypadków, ale zdecydowana większość tego nie potrafi.
Ale to już sami musicie sobie odpowiedzieć czy chcecie robić mniej lub bardziej udaną kopię blu-ray.com czy stworzyć coś unikalnego.

W sytuacji gdy dodaje się niezweryfikowaną płytę pewnym kompromisem mógłby być przymus podawania źródła informacji rzekomej obecności polskiej wersji językowej (co widzę, że ostatnio czynisz i za to należą się pokłony) i jeśli ktoś rozumie słowo pisane to może sobie określić % niepewności i zdecydować czy ryzykować zakup czy też nie. Ale to też nie do końca jest optymalne rozwiązanie bo można te informacje przeoczyć - może te wydania powinny być jakoś inaczej oznaczone, nie wiem...
Miłym dodatkiem byłaby również informacja jaki użytkownik uzupełnił dane wydanie, z tego co rozumiem to chyba nawet Ty jako Mod nie masz takich informacji. a jak mniemam nie raz by Ci to usprawniło robotę.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Wolfman - 06-10-2018

Nie głupim by było, gdyby listę "podejrzanych wydań" wrzucić w jakiś temat, to posiadacze je zweryfikują.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Mateusz - 06-10-2018

Dobra, włączyliśmy wyświetlanie kto dodał informację o polskiej wersji, bo jest to zapisywane w bazie. Dużo zagranicznych wydań ma wpisany polski język na podstawie danych głównie z Amazonów i tam widnieje informacja, że dodał to "automat".