Filmozercy.com | Forum
Za garść dolarów / Za kilka dolarów więcej / Dobry, zły i brzydki - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Wydania Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-wydania-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy)
+--- Wątek: Za garść dolarów / Za kilka dolarów więcej / Dobry, zły i brzydki (/watek-za-garsc-dolarow-za-kilka-dolarow-wiecej-dobry-zly-i-brzydki)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: Dobry, zły i brzydki - Juby - 03-07-2017

Co? :O

O kutwa, czyli niekupienie tamtego wyżółkłego remastera było dobrą decyzją. Czekam na dalsze info.


RE: Dobry, zły i brzydki - Juby - 09-08-2017

No i jest pierwsza recenzja:
http://www.mondo-digital.com/goodbad.html

Podobno "oryginalna wersja kinowa" z 1967 wcale nie jest oryginalną, bo widać drobne różnice (akurat mało mnie to zaboli, bo nie pamiętam tej wersji na tyle, by wychwycić takie drobne różnice), a nowa kolorystyka... no cóż. Czwarta wersja filmu na Blu-ray (CZWARTA qrwa mać!) i czwarty raz nie potrafią zarobić tego dobrze. Pozbyli się przesadnej żółci do tego stopnia, że w ogóle pozbyli się kolorów. Porównanie:

Podobno oryginalny negatyw 35 mm z 1967 roku:
[Obrazek: 0CL9KpO.jpg]

Blu-ray 2009 (dostępny w Polsce):
[Obrazek: goodbadold3.jpg]

Włoski Blu-ray od Mondo:
[Obrazek: cab3uIp.jpg]

Blu-ray 2017:
[Obrazek: goodbad4.jpg]

Niby jest bardziej szczegółowo i ostro niż w słabym remasterze z 2009 - którego posiadam - ale posrało ich z tą wyblakłą, pozbawioną żółtego kolorystyką. Nie rozumiem czemu nie mogli się trzymać jak najbliżej oryginalnego wyglądu filmu. Tutaj porównanie klatek sprzed 50 lat (na dole) z "żółtą" wersją ad 2014 (wyżej):
[Obrazek: 6EM4Z13g.jpg]
[Obrazek: 8gDIpelg.jpg]

W 2014 przesadzili w jedną stronę (zbyt żółto-zielono, zbyt nasycone barwy), w 2017 w drugą (szaro-buro). Sad

Ciekawe co pokażą dalsze porównania.


RE: Dobry, zły i brzydki - Mierzwiak - 09-08-2017

Ja nie mam zastrzeżeń do wyglądu zremasterowanego BD. Niektóre screeny są okropne ale na moim telewizorze to wygląda raz że nie tak agresywnie, a dwa - taka ciepła kolorystyka pasuje do westernu idealnie.


RE: Dobry, zły i brzydki - misfit - 09-08-2017

Juby, trochę namieszałeś Wink
Ten podpisany przez Ciebie kadr Blu-ray 2009 pochodzi z włoskiego wydania Mondo, a nie MGM i jest uznawany za najlepszy jeśli chodzi o kolorki z dotychczasowych wydań BD (widzę, że już poprawiłeś). Niestety nie jest on "english friendly".
Tego badziewia czyli starego przefiltrowanego transferu od MGM, z którego niestety korzysta też polskie wydanie, w tym powyższym zestawieniu nie ma. Znajduje się on natomiast tutaj.

Co do tego nowego wydania z 2017 od Kino Lorber to na tym kadrze, który wkleiłeś to rzeczywiście jest on dziwnie wyblakły - co prawda zapowiadali, że się zajmą "żółtością" obrazu, no ale bez przesady Big Grin

Tutaj jest więcej screenów z tego nowego wydania - prezentują się one korzystniej, ale czekam na porównanko na caps-a-holic Smile


RE: Dobry, zły i brzydki - Mierzwiak - 09-08-2017

Cholernie trudno jest zrobić zdjęcie telewizorowi, ale to najlepsza, czytaj: najbliższa temu co wyświetla TV fotka jaką udało mi się zrobić (na zdjęciu wychodzi lekki black crush):

[Obrazek: OqJcwNe.jpg]


RE: Dobry, zły i brzydki - Juby - 09-08-2017

(09-08-2017, 11:11)Mierzwiak napisał(a):  Ja nie mam zastrzeżeń do wyglądu zremasterowanego BD. Niektóre screeny są okropne ale na moim telewizorze to wygląda raz że nie tak agresywnie, a dwa - taka ciepła kolorystyka pasuje do westernu idealnie.

Nie miałeś też zastrzeżeń do trailera T2 w 3D z popsutą kolorystyką. ;P

Nie wiem jakby to wyglądało na moim tv, bo widziałem tylko kilka scen na komputerze i screen-shoty, ale wiem, że kolorystyka z 2014 mi się nie podoba. Nie dość, że miejscami mocno przesadzili z kontrastem (ciemne elementy były tak ciemne, że ginęły w nich szczegóły - względem wersji od Mondo), to wszystko co powinno być niebieskie lub białe wygląda na zielone, a cała reszta na żółte. Wręcz film dwukolorowy! Tongue Aż dziw, że tak popsuta kolorystycznie wersja może być i tak najlepszą dostępną (pod względem kadrowania, ostrości, czystości obrazu przebija oba remastery z 2009).

A czy to pasuje do tego westernu? Nie powiedziałbym. Ten remaster przypomina mi żółtego Leona zawodowca, a zobaczcie jak ładnie wygląda jego nowa wersja w 4K. Z GBU powinni pójść w podobnym kierunku, żółty powinien zmienić się w mniej nasycony, bardziej piaskowy/cielisty odcień, a to co niebieskie powinno pozostać niebieskie, a nie iść w zieleń.

EDIT:
U ciebie Mierzwiak wygląda to o wiele lepiej, mniej żółto, naturalniej.


RE: Dobry, zły i brzydki - Mierzwiak - 09-08-2017

Kluczem do poprawnego wyświetlania kolorów jest min. właściwie ustawiony balans bieli.

Wyobraź sobie że temperaturę kolorów ustawioną mam na ciepły2, czyli najwyższą opcję Smile Z tym telewizorem na razie nie bawię się w profesjonalną kalibrację, ale przy pomocy planszy testowej z gradacją od bieli do czerni i suwaczków składowych RGB doszedłem do takich ustawień, że szarości są szare a biel biała a nie żółta Jasne że nie zastąpi to prawdziwej kalibracji, ale efekt jest świetny a różnica dramatyczna, co świetnie widać na przykład na tym właśnie filmie. Tak, wciąż ma bardzo ciepły obraz w którym dominują brązy i żółcie, ale nie ma on nic wspólnego z tym co widzę na telefonie.


RE: Dobry, zły i brzydki - Juby - 09-08-2017

Odpaliłem swoją wersję na Blu (tę najgorszą, z 2009) i porównałem z tym screenem, którego wkleiłem i... to nie wygląda tak jak na tym screenie, jest zdecydowanie lepiej. Tzn. wersja nadal jest słaba, chyba przejechana DNRem, obraz w jednym momencie skacze, w innym zniekształca się miejscami na żółto, ale sama kolorystyka jest żywsza, cieplejsza, zdecydowanie przyjemniejsza dla oka, niż ten blado różowawo-niebieski zrzut.


RE: Dobry, zły i brzydki - Mierzwiak - 10-08-2017

Recenzja nowego wydania:

http://www.blu-ray.com/movies/The-Good-the-Bad-and-the-Ugly-Blu-ray/175359/#Review


RE: Dobry, zły i brzydki - Wolfman - 10-08-2017

Dobry sposób by doić krowy. Ciekawe ile jeszcze remasterów ta część będzie mieć do 2020. Może w 4k poczekam od razu na piąty remaster bez dużej ilości żółtego koloru. Zdecydowanie wolę niebieskie niebo