Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Braveheart - Waleczne Serce, reż. Mel Gibson
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Braveheart doczekał się mnóstwa wydań, zarówno na BD jak i UHD, poniżej przedstawiam kilka z nich z pl wersją, które umieszczono na Filmoskopie.

BD:

[Obrazek: thumb-lg-375974-braveheart-waleczne-serc...lu-ray.jpg] [Obrazek: thumb-lg-172646-braveheart-waleczne-serce.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-29066-71Cbfcs1H0L._SL1024_.jpg] [Obrazek: thumb-lg-38125-braveheart-waleczne-serce.jpg]

UHD:

[Obrazek: thumb-300x300-81386-71js8Xt94DL__SY741_.jpg] [Obrazek: thumb-lg-1002370-braveheart-waleczne-serce.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-40764-715ZqCCNd+L__SL1500_.jpg] [Obrazek: thumb-lg-1002020-braveheart-waleczne-serce.jpg]

Ogólnie jeśli priorytetem dla Was jest obecność pl wersji to poza polską dystrybucją najtrafniejszym wyborem są włoskie wydania, w których lektor i napisy dostępny jest zarówno na płytach BD, UHD + pl napisy na bonusowej płycie z dodatkami.
We wszystkich wydaniach BD z pl wersją (zarówno polskich jak i zagranicznych) obecny jest stratny dźwięk DTS-HD HR 5.1 (3018 kbps), z kolei w wydaniu UK, USA, niemieckim czy francuskim dźwięk jest w bestratnym DTS-HD MA 5.1.

W wydaniach UHD, poza nowym transferem, dostajemy też Atmosa. Z innych różnic wartych uwagi - w edycjach dystrybuowanych przez Foxa (m.in. cała Europa, w tym Polska) mamy obraz w HDR10, podczas gdy od Paramount (USA, Kanada) jest to Dolby Vision oraz HDR10.
Poza tym widoczne są różnice w kolorkach pomiędzy wydaniami UHD od Fox i Paramount i na 99% wynikają one z błędnej przestrzeni kolorów w tym pierwszym przypadku, która doprowadziła do nadmiernego nasycenia kolorów.

Ponadto na pierwszych partiach płyt UHD od Fox z oznaczeniem F1-8908-UHD-SE.1 w ogóle nie dało się odpalić filmu m.in. na odtwarzaczach OPPO, Sony i LG, w niektórych przypadkach powodując totalną zwiechę playera. Aktualizacja firmware odtwarzacza powinna rozwiązać sprawę, a w międzyczasie Fox wykonał nowy authoring płyty i obecnie sprzedawane powinny być pozbawione powyższych problemów.

Na dvdcompare możecie poczytać o różnicach w dodatkach pomiędzy Fox, a Paramount.

Porównanie obrazu BD (USA) vs UHD (Fox) na caps-a-holic.

Porównanie obrazu UHD (Paramount) vs UHD (Fox) na caps-a-holic.

(07-11-2021, 16:07)pred895 napisał(a): [ -> ]
(07-11-2021, 09:55)misfit napisał(a): [ -> ]Np. Braveheart UHD od Fox.
Chodzi ci o tą różnicę w kolorach >> FOX v Paramount ?. Zawsze sugerowałem się, że w tym przypadku bardziej nasycone barwy of Fox znacznie lepiej wypadają na tle wersji z US. Mam wydanie UHD od Paramount, ale jeszcze nie oglądałem aby sprawdzić jak to w ruchu wygląda.

Jedną sprawą jest co się komuś bardziej podoba, a drugą - co jest prawidłowe, a co nie. W tym przypadku wszystko wskazuje na to, że w Fox przestrzeń kolorów jest przekłamana i nie jest to tylko moje zdanie, ale również zawodowego kolorysty, który co nieco takich "bugów" już wyłapał na UHD.
Z chęcią przygarnę wydanie UHD od Paramount, więc jeśli wolisz Foxa to możemy się zamienić płytami UHD Smile
Miałem DVD z parszywym obrazem i w 2010 roku, zaraz po przesiadce na Blu-ray, sprawiłem sobie Braveheart z Włoch jako drugi Blu-ray w kolekcji.

No i tego się trzymam.

Jeden zgrzyt - wersja lektorska z blu-ray (ta sama co i na DVD) choć czyta Szydłowski, który w takich filmach sprawdza się dobrze, to niestety tłumaczem jest Mikina, znany partacz, toteż słyszymy czasem niezłe brednie ("William Wallace ma już 50 ludzi! Nie, stu!"), a spora część fajnych tekstów została koncertowo położona (szczególnie sarkastyczne teksty króla, Mikina nie ma za grosz wyczucia i tłumaczy je tak, że gubią zarówno charakter jak i znaczenie). Sprawdziłem dla porównania napisy i te zawierają na szczęście tłumaczenie zdecydowanie lepsze, miałem wrażenie że zbliżone do wersji w jakiej ten film swego czasu poznałem (bodaj na Polsacie).
(07-11-2021, 17:11)misfit napisał(a): [ -> ]Jedną sprawą jest co się komuś bardziej podoba, a drugą - co jest prawidłowe, a co nie. W tym przypadku wszystko wskazuje na to, że w Fox przestrzeń kolorów jest przekłamana i nie jest to tylko moje zdanie, ale również zawodowego kolorysty, który co nieco takich "bugów" już wyłapał na UHD.)

Skoro tak to tłumaczysz, to jednak zostanę przy tym prawidłowym wydaniu, dzięki za fachowe wyjaśnienie Smile
Tematem Blu-ray w zasadzie zacząłem się interesować właśnie dzięki temu filmowi, gdy któryś portal (chyba Filmweb) wrzucił recenzję wydania BD ze screen-shotami porównującymi remaster z DVD (miazga!). Braveheart - jako jeden z moich najukochańszych filmów ever - był oczywiście pierwszym filmem na Blu-ray jakiego kupiłem (razem z odtwarzaczem w maju 2012, wyd. Imperial). Wówczas wydanie 1DVD oddałem bratu (fatalny obraz, ale fajna dwustronna okładka ze spisem rozdziałów widocznym przez bezbarwne pudełko).

Lektor na Blu-ray rzeczywiście czyta masę bredni. Dlatego zawsze włączam z napisami (pod względem czcionki, rozmiaru i obramowania chyba najlepsze jakie widziałem), choć i te zawierają niezłe kwiatki. Np. w ostatniej scenie pada tekst (piszę z pamięci) "Mam nadzieję, że umyłeś dziś rano tyłek.", a potem "Zaraz ucałuje ją król." « , czyli dupę, nie "tyłek", ale ewidentnie ktoś uznał, że trzeba złagodzić ten tekst i nie zadbał, aby kolejna linijka pasowała do poprzedniej.

Pomijając niedoskonałości wersji PL, z obecnego wydania jestem bardzo zadowolony i choć w tym roku "wszedłem" w UHD, upgrade'u nie planuję.
Orientuje się ktoś czy w tym włoskim wydaniu znajduje się poprawiona płyta UHD z oznaczeniem F1-8906-UHD-SE.1R2?
https://www.olx.pl/d/oferta/braveheart-4k-uhdnowepl-CID751-IDJLqmx.html?reason=observed_ad
Posiadam wydanie 4k z Włoch r1 czy wymiana na r2 zaoferuje lepszy obraz? Dodam że płytka śmiga bez problemu na Panasonic 820.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
Nie. Problem dotyczył zawieszania odtwarzacza a nie problemów z obrazem.
Jeżeli chcesz odczuć różnice w obrazie musisz zakupić wydanie od Paramount z Dolby Vision, które przeznaczone jest na rynek amerykański.
Dziękuję już wszytko rozumiem.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
(09-11-2021, 14:22)Kirek napisał(a): [ -> ]Problem dotyczył zawieszania odtwarzacza a nie problemów z obrazem.
Dokładnie o ten problem mi chodziło. Z tego co zdążyłem się zorientować to już raczej w sprzedaży nie powinno być tej wadliwej partii więc chyba zaryzykuję i kupię.
Nawet jeżeli trafi Ci się płyta z pierwszej partii to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie ona działać ponieważ producenci odtwarzaczy wypuścili aktualizacje oprogramowania rozwiązujące ten problem. Ostatni przypadek zawieszenia opisany na forum dotyczył odtwarzacza Reavon X100.
Stron: 1 2