Filmozercy.com | Forum
Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział ogólny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-ogolny)
+--- Wątek: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach (/watek-stworzmy-kilka-petycji-z-prosba-o-wydanie-filmow-na-nosnikach)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - Razim - 13-03-2023

Szanowni Forumowicze,

Wszyscy wiemy, że rynek nośników fizycznych w Polsce umiera. W ostatnich latach z rodzimego rynku i wydań DVD/Blu Ray wycofał się Gutek Film, Monolith, Filmostrada (padł też Imperial). Polska, powoli staje się filmową pustynią dla miłośników kina na nośnikach fizycznych. Sądzę, że to ni czas na spory i dysputy o tym czy lubimy kino artystyczne czy też wysokobudżetowy mainstream. Forum i portal FILMOŻERCY to bodaj największa (w Polsce) społeczność ludzi kupujących nośniki. Możemy próbować coś zmienić i możemy stwarzać nacisk na dystrybutorów. Petycja on-line może mieć znacznie szerszy rezonans oddziaływania niż kilka maili wysłanych do dystrybutora z prośbą lub pytaniem o wydanie danego tytułu. Niemal wszyscy użytkownicy - jak mniemam - korzystają też z mediów społecznościowych (JA NIE). Zapraszając do podpisania petycji przez znajomych, zwiększamy szansę na to by być zauważonymi.

Okazja ku napisani petycji jest - w tym roku wyjątkowa. Wiele wskazuje na to, że nominowane do rozlicznych nagród takie obrazy jak "Fabelmanowie" Spielberga, "IO" Skolimowskiego czy "Blisko" Dhonta najprawdopodobniej nie ukażą się na nośnikach.  Oczywiście, przykłady by można mnożyć (szczególnie z kilku ostatnich lat), ale chodzi o fakt i wywołanie pewnej presji.
Jutrzenką na horyzoncie wydaje się być też fakt, że coraz szersze grono miłośników nowych technologii zaczyna dostrzegać problemy wynikające z powszechnej abonamentowyh bardzo kulawych serwisów streamingowych i widzi, że z roku na rok... kolejne pokolenia... tracą dostęp nie tylko do żelaznej klasyki kina, ale i do artystycznych i ważnych obrazów niszowych. ZA dowód niech posłuży choćby ten artykuł:
https://antyweb.pl/vod-zawodzi-i-ratuja-nas-tylko-telewizja-oraz-plyty-dvd

Będę wdzięczny jeśli się wypowiedzieć i zdecydujecie się wesprzeć ten pomysł. Jeśli nie, rynek nośników fizycznych w Polsce umrze całkowicie i to bez walki, gdyż nawet jego potencjalnym miłośnikom nie chcę się robić nic aby go podźwignąć z absolutnej zapaści.


RE: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - fire_caves - 13-03-2023

Ale wiesz, że firmy interesuje liczba zer na koncie, a nie ilość petycji w internecie? Rynek umarł bo filmy się nie sprzedawały a nie dlatego, że było małe poparcie dla idei w internecie.


RE: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - Razim - 13-03-2023

Fire Caves - ależ oczywiście, że wiem. Należy jednak pamiętać (i rodzimi dystrybutorzy winni to zrozumieć), że są w stanie wydawać rozliczne kolekcjonerskie edycje różnych filmów (np. Gutek), które by mogły znaleźć klientów nie tylko w Polsce. To raz. Dwa, zawsze można by rozważyć połączenie praw dystrybucyjnych polskich dystrybutorów niezależnych i wyodrębnienie jednego podmiotu, który by zajmował się wydawaniem najciekawszych tytułów. Takie rzeczy się dzieją i w Europie i w USA. Skoro, Państwo jako kolekcjonerzy nie chcą dać wyrazu zainteresowania taką akcją (które by mogła znaleźć też poparcie w rozlicznych środowiskach opiniotwórczych w internecie czy prasie)... nie ma o czym mówić. Najlepiej jest tylko narzekać i psioczyć, że czegoś brakuje lub nie można czegoś zakupić. Poza narzekaniem, najlepiej nie robić nic. Sam mam sporą kolekcję filmów (i nie tylko), ale skoro forumowicze nie są zainteresowani takim działaniem... proszę bardzo. Będziecie Państwo kupować filmy na nośnikach z całego świata i rozpaczliwie szukać do nich napisów (szczególnie w wypadku tych nieanglojęzycznych).
Co więcej, w kraju, gdzie nośniki fizyczne nie istnieją, trwanie takiego forum jak "Filmożercy" staje się nieco bezprzedmiotowe. Oczywiście... to moja opinia. Spodziewam się zalewu tumiwisizmu i mędrkowania, chociaż na samym końcu chiałbym się pozytywnie rozczarować. Pozbawionego realnych podstaw, gdyż jako osoba związana z branżą muzyczną, doskonale wiem, że pewne rzeczy zrobić się po prostu da... o ile zarówno filmy jak i potencjalni odbiorcy są zainteresowani współdziałaniem i współistnieniem. Wymaga to też pewnego przemodelowania rynku dystrybucyjnego w Polsce... nie jest to niemożliwe.


RE: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - Wiles - 13-03-2023

Bardzo bym chciał, żeby taka forma wywierania presji była choćby odrobinę skuteczna, jednak tak jak fire_caves napisał, tutaj liczy się zarobek. Jeśli firma nie dostrzeże potencjalnego zysku to nici z tego wszystkiego. Tutaj musiałby być bardzo duży odzew ze strony ludzi, którym zależy na nośnikach z polską wersją językową, a których niestety jest coraz mniej. Mimo, że tli się jeszcze we mnie iskierka nadziei, iż kiedyś zmieni się sytuacja na rynku, to jest to już iskierka wręcz mikroskopijna. Staram się wyzbyć złudzeń. Żeby nastąpiły zmiany musi zmienić się powszechny odbiorca, a na to moim zdaniem nie ma co liczyć.
Może istotnie całkowite przemodelowanie rynku coś by tutaj zmieniło. Nakłady w dużo mniejszej ilości nastawione na kolekcjonera, a nie powszechnego odbiorcę... nie wiem...


RE: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - Ethan - 13-03-2023

Nie porównujmy rynku muzycznego z filmowym. To nie sytuacja w której przykładowo Furia czy Mgła sprzedają się momentalnie. Trzeba byłoby się przestawić na sytuację, że filmy z polskiej dystrybucji są droższe żeby była na nich spora marża, żeby przykładowo czwórka/piątka ludzi pracujących w takiej firmie zarabiała około piątki na rękę. Dochodza podatki jako koszt pracodawcy. Koszty licencji. Prąd. Tłocznia. Kolekcjonerzy/zbieracze szukają promocji. Nie ma szans. Świat się zmienia. Możemy zaklinać rzeczywistość. Gdyby Gutkowi sie opłacało to by na pewno to robił. Taki Parnassus miał (w złotych czasach) w MM nikłą sprzedaż. "Nikt" nie da za bluraya 100zł czy za 4k 200zł. "Pretensje" za ten stan rzeczy można mieć do społeczeństwa, a nie filmozerców.


RE: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - Razim - 13-03-2023

Wiles - trzeba to wiec zrobić, a nie tylko rozważać. Gadaniem na Forum nie zrobimy nic. Jeśli, otwarcie, zaczynają popierać nas ludzie z Antywebu ... to znak, że powszechna świadomość zaczyna się zmieniać i to w tempie piorunującym.
Świetnym przykładem łączenia różnych praw (w formie dystrybucji niezależnej) jest firma Mystic - ogromny sukces na rynku muzycznym. I tu nie chodzi tylko o renesans płyt winylowych... wbrew opowieściom dziwnej treści kompakt ma się nieźle i może się pochwalić sporym gronem zwolenników (rośnie...także wśród młodych).

Bez głosów kolekcjonerów i sygnałów wsparcia ze środowisk opiniotwórczych - nic się nie zmieni. Gdy pojawi się wola "polityczna" - cyferki też będą się zgadzać. Polski rynek filmów na nośnikach jest płytki, ale nie na tyle płytki by poza Warnerem (Galapagos) i Best Filmem niemal wszystko zniknęło. Potrzeba po prostu, nacisku i nowego pomysłu, który skłoni księgowych do działania i obudzi trochę kreatywności. Postanowiłem rzucić swoją prośbę na forum nie tylko z desperacji, ale i w zaufaniu, że (co jak co) Państwo się jednak tutaj nie będą poddawać. Nie mam możliwości działania w mediach społecznościowych, gdyż jestem po prostu zbyt stary, ale wiem, że na forum siedzi bardzo wielu zacnych ludzi młodego i średniego pokolenia. Dajcie szansę rynkowi i także sobie. W końcu chodzi też o dostęp do kultury, która wpływa na rozwój i świadomość społeczną. Kto ma tego bronić... jeśli nie jej najbardziej oddani miłośnicy i miłośniczki?!

Ethan- porównanie jest (jak najbardziej celne, gdyż ten sam problem trawił rynek muzyczny dekadę temu. Ceny wydań specjalnych też czasem są wyższe niż wspomniane przez Ciebie 100-200 złotych. Sam Gutek nie ma szans, ale gdyby na rynku nośników fizycznych połączyć siły Monolithu, Gutka i Kino Światu... sytuacja jest naprawdę inna. W podobnej sytuacji urósł Mystic, a tu prawa są jeszcze bardziej rozdrobnione.


RE: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - blu_ray - 13-03-2023

... daleko nie szukając - w Czechach potrafią - nowe wydawnictwa - reedycje - wydania kolekcjonerskie - a do tego b.często w jakich cenach (dużo niższych aniżeli tu o ile wydane zostanie).. tam się chce i opłaca
...w Polsce jak w większości przypadków - nie opłaca się rzekomo i padaka - a przypomnę że według doniesień medialnych (z jeszcze nie pierwszych 5 właściwie i słusznie zaprogramowanych stacji telewizyjnych) jesteśmy w czołówce państw z najwyższym rozwojem gospodarczym i cały świat sie dziwi jak to sie w tym kraju robi że jest tam cudnie - bo wszak Polak potrafi... po prostu zobrazowana wizja Stanisława Bareji trwa..
Pozdrawiam

odnosząc się do petycji też jakoś nie wierzę w sukces tego pomysłu - ale jak się nic nie zrobi to...
byleby zedrzeć i się nachapać
czasem bym raczej zaczął się buntować by cokolwiek tu kupować w wydania krajowego lub importu (taniej z przesyłką zakupić jest najzwyczajniej w kraju inszym tudzież "wydającym" bo tu "marże" kosmiczne)
ale inni (ci z zachodu - drożej - wymierny przykład paliwo) zarabiają mniej i dlatego ceny takie
a jak ceny mamy niższe czegoś to tym się należy chwalić w przekazie a że zdolność nabywcza przeciętnego kowalskeigo 3-4 razy niższa i tak niż na zachodzie to inna inszość... bordello bordello.. bum bum


RE: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - kulcikriu - 13-03-2023

Też specjalnie nie wierzę w zmianę w tej kwestii, choć przykład naszych południowych sąsiadów zawsze inspiruje. W każdym razie, ja się podpiszę, czemu nie, nie zaszkodzi spróbować.


RE: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - Razim - 13-03-2023

kulcikru- dzięki za odrobinę optymizmu. Szanowni Państwo, mam pytanie...kiedy porzucimy powszechny w Polsce NIEDASIZM??? Możemy mówić - nie da się, po co i dlaczego...ale to chyba nasza cecha narodowa. Kto nie robi nic - ten nie wygrywa..kiedy to zrozumiemy?! Tylko aktywna postawa jest w stanie budować świadome społeczeństwo obywatelskie i świadomych konsumentów (w tym wypadku...konsumentów i konsumentek kultury).


RE: Stwórzmy kilka petycji z prośbą o wydanie filmów na nośnikach - fire_caves - 13-03-2023

(13-03-2023, 09:07)Razim napisał(a):  Nie mam możliwości działania w mediach społecznościowych, gdyż jestem po prostu zbyt stary, ale wiem, że na forum siedzi bardzo wielu zacnych ludzi młodego i średniego pokolenia.
Weźcie się i zróbcie.

(13-03-2023, 08:41)Razim napisał(a):  są w stanie wydawać rozliczne kolekcjonerskie edycje różnych filmów (np. Gutek), które by mogły znaleźć klientów nie tylko w Polsce
Gdzie chcesz szukać rynków? Niemcy i wspomniane Czechy sobie radzą i nie potrzebują pomocy. Rosja? Białoruś? Ukraina? Big Grin

(13-03-2023, 08:41)Razim napisał(a):  Najlepiej jest tylko narzekać i psioczyć, że czegoś brakuje lub nie można czegoś zakupić.
Ja nie narzekam, radzę sobie, dziękuję.

(13-03-2023, 08:41)Razim napisał(a):  rodzimi dystrybutorzy winni to zrozumieć
Założenie, że jesteś mądrzejszy od wszystkich dotąd działających w Polsce dystrybutorów i odkryłeś jakąś niezwykłą nowość w temacie tego czym oni zajmowali się 30 lat jest... śmiałe.

(13-03-2023, 09:25)Razim napisał(a):  kiedy porzucimy powszechny w Polsce NIEDASIZM?
To porzuć i działaj zamiast pisać na forach internetowych.

Na koniec: podaj proszę recepty na rozwiązanie tych problemów:
1. Sprzedaż filmów na nośnikach spada na całym świecie. Jak ją zahamować ten trend, żeby opłacało się zaczynać biznes?
2. Stosunek udziału DVD do BD i 4K UHD (na całym świecie) wskazuje wyraźnie, że znakomita większość ludzi nie przeszła na nową technologię, gdy się pojawiła 15 lat temu. Jak zachęcić ludzi na przejście na "nową" technologię?
3. Treści rozrywkowe (filmy i seriale) za niewielką opłatą dostarczane są bezpośrednio do TV na żądanie. Jak wyjaśnić ludziom, że realnie niewielki dla przytłaczającej większości odbiorców, skok jakościowy warty jest zwiększonych wydatków, niedogodności (wstawanie z kanapy) i konieczności zagracania kawalerek 25 m2?
4. W dobie inflacji i niepewności ekonomicznej, jak zachęcisz ludzi do zwiększania wydatków na rozrywkę?

Udzielając odpowiedzi na te pytania, najlepiej Galapagosowi czy, heh, Studiu N, przysłużysz się sprawie milion razy więcej niż nawołując do zakładania jakichś petycji. Z całego serca życzę powodzenia.