(23-03-2023, 15:42)misfit napisał(a): Tak więc jeśli macie wyświetlacz HDR10 only, to lepiej żeby algorytm mapowania tonów był dobry, bo inaczej może być różnie
Na moim Sonym KD-65XE9005 HDR only finałowy pojedynek Preda z Arnim to jedna wielka ciemnica, BR 2049 cały film ciemny i Łowca Jeleni od sekwencji w Wietnamie do samego końca ciemnica. Na projektorze jest w porządku , myślisz że to wina właśnie tego TV ?
30-03-2023, 11:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-03-2023, 11:19 przez misfit.)
Przypomnijcie mi, czy Samsung wprowadzając QD-OLEDy nie reklamował ich, że ryzyko wypaleń ma być w nich znacząco niższe niż w WOLED od LG?
Wygląda na to, że jest na odwrót - tak więc uważajcie w OLED Samsunga i Sony A95K z programami informacyjnymi, itd.
Pred - nie wiem jak ma się sprawa z algorytmem mapowania tonów w Twoim Sony, na tyle na ile pamiętam posty z tamtego okresu to raczej nie zgłaszano takich problemów na wyświetlaczach tego producenta w HDR10, a wręcz przeciwnie - algorytm mapowania dawał w miarę wysoką jasność APL, ale kosztem widoczności detali w obszarach z wysoką jasnością. Ale nie pamiętam już czy to też dotyczyło akurat Twojego modelu TV.
Na nieskalibrowanym TV wszystko jednak możliwe i może krzywa EOTF jest znacząco rozjechana i stąd Twoje narzekania na to, że obraz jest zbyt ciemny. Może być też tak, że ktoś ogląda treści SDR ze znacząco podbitą jasnością i stąd narzekania na zbyt ciemny obraz w odpowiedniku HDR.
(30-03-2023, 11:17)misfit napisał(a): Przypomnijcie mi, czy Samsung wprowadzając QD-OLEDy nie reklamował ich, że ryzyko wypaleń ma być w nich znacząco niższe niż w WOLED od LG?
Zgadza się, niestety Samsung uwielbia reklamować swoje produkty w ten sposób, czyli "lekko" zakłamując rzeczywistość, a z drugiej strony uwypuklać słabsze strony konkurentów. Temat wypaleń według moich obserwacji ogólnie przycichł od momentu kiedy Samsung wypuścił OLEDy.
Niestety OLEDy Samsunga mają więcej wad oprócz wypaleń - odsyłam na wątek poświęcony temu modelowi na forum HDTVpolska. Ja nadal kibicuje LG, ponieważ Samsung wiele lat temu wystawił ich we wspólnym projekcie wprowadzenia OLED-ów, dzisiaj mają dużo większe doświadczenie w tej materii, a z drugiej strony Samsung wprowadzając nowe TV wymusił na LG postęp w swoich produktach pod kątem jasności ekranu. Zobaczymy co będzie dalej.
Taa, obiło mi się o uszy, że lepiej tego Samsunga nie czyścić... No i ogólnie wygląda na to, że jest dość awaryjny (zielone paski, itd.). Może z tegoroczniakiem im lepiej pójdzie - dynamiczne mapowanie tonów dla treści HDR10 w końcu wprowadzili? Bez tego pisanie, że DV w Samsungu jest zbędny to niezła herezja. A nawet wtedy pozostaje kwestia mniej lub bardziej spartolonych wydań, które dopiero w DV FEL prezentują się w miarę poprawnie (spora część StudioCanali, ale nie tylko).
QD-OLED brzmiał obiecująco, ale z relacji znacznie większe wrażenie robi na mnie MLA; szkoda, że LG woła sobie za to aż taką kasę, ale pewnie za 3, maks 5 lat będzie to już u nich standardem w większości modeli.
LG OLED 65" B8
Panasonic DP-UB820
Sony HT-ZF9
Apple TV 4K