Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Obcy - seria
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Tym razem wyjątkowo info zaczniemy od VHS Smile

VHS
Nie wiem jak wyglądała sytuacja z pierwszymi w polsce wydaniami częsci pierwszej (tzn w latach 80-tych), co do Aliens, to został wydany na VHS przez Elgaz z jakimś nieznanym lektorem i podobno słabym tłumaczeniem:
[Obrazek: Zdj%C4%99cie0023-300x257.jpg]

Kiedy w 1994 roku chciałem się zapoznać z tą serią i szukałem kasety w wypożyczalni, znalazłem tylko częśc trzecią w wydaniu Guild (czyt. Maciej Gudowski):
[Obrazek: 8833632a069a9a09med.jpg]
Tłumacz się nie cackał i mamy tu soczyste, pełne przekleństw tłumaczenie (to był chyba pierwszy film z taką ilością bluzgów z jakim się zetknąłem).

Dwie pierwsze części w wypożyczalni spotkałem nieco później, były to wydania Imperial Entertainment, czytał Tomasz Knapik. Tylko Aliens obejrzałem w tej wersji
[Obrazek: 3ba7c4318626385.jpg] [Obrazek: 9ccdbb318626389.jpg]
Później, przy okazji premiery czwartego filmu Imperial całą serię wydał na VHS:
[Obrazek: alien_vhs.jpg]
Tym razem wszystkie filmy przeczytał Janusz Szydłowski (podobnie jak później na DVD, jednak nie wiem czy jest to to samo nagranie/tłumaczenie).
Wszystkie wydania VHS zawierały wyłącznie kinowe wersje filmów (co tylko w przypadku Aliens nie  jest oczywistością - pozostale filmy wtedy jeszcze innych wersji po prostu nie miały).

DVD

PIERWSZE WYDANIE
Wszystkie cztery filmy dostępne były początkowo jako jednopłytowe wydania zawierające jedną wersję filmu (w przypadku Aliens rozszerzoną, w przypadku pozostałych były to wersje kinowe), wszystkie filmy zaopatrzone były o ile mi wiadomo w polską wersję językową tylko w postaci napisów. Nastepnie wznowiono filmy w zestawach Alien Legacy i Alien Quadrilogy.

Na okładkach pierwszych wydań DVD znajduje się to samo, co na okładkach ostatniego wydania VHS od Imperialu.

ALIEN LEGACY - jest kilka wersji tego zestawu, wcześniejsze zawierają płyty z wyżej wspomnianych wydań jednopłytowych, późniejsze zawierały już płytki identyczne z tymi z wydania AQ, tyle że bez płyt z dodatkami (choć była dodatkowa 5 płyta z dodatkami). Całość zapakowana w całkiem ładny digipack. U nas było też pod nazwą "Alien Kolekcja".

ALIEN QUADRILOGY - najlepsze wydanie DVD zaopatrzono w pięc płyt z dodatkami (po jednej do każdego filmu oraz jedna bonusowa z archiwalnymi materiałami, z których większość jednak skupiala się na pierwszym filmie). Każdy film był dostępny w dwóch wersjach, przy czym każda miała napisy PL, a wersja kinowa także lektora (Janusz Szydłowski).

PÓŹNIEJSZE WYDANIA - następnie pojedyncze płyty z filmami identyczne z tymi z wydania AQ były sprzedawano osobno, zarówno w postaci sklepowych wydań w zwyklym amarayu, wydań z okładką "3D", oraz w licznych kolekcjach "książeczkowych" czy też dodawanych do gazet. Mimo że nadruk na płytach bywał inny, praktycznie zawsze były to płyty identyczne z tymi z AQ.

BLU-RAY
ALIEN ANTHOLOGY - w 2011 ukazało się  6-płytowe wydanie zbiorcze na blu-ray, zawierało 4 płyty z filmami oraz dwie z materiałami dodatkowymi, na których znalazły się zarówno materiały z AQ jak i inne. Warto wspomnieć, że dopiero tutaj po raz pierwszy ujrzał światło dzienne Making of Aliena 3 w wersji nieocenzurowanej przez wytwórnię. Filmy zaopatrzono także w wyseparowane ścieżki audio z samą muzyką, a jedynym czego zabrakło w polskim wydaniu w porównaniu do DVD był lektor. Dostępne tylko napisy. Polskie wydanie w opakowaniu z facehuggerem (lub edycja kolekcjonerska z jajem) były bardzo drogie w stosunku do wydań zachodnich, sam sprowadziłem Antologię z UK płacąc za wydanie 6-płytowe ok 120-130 zł (co prawda bez polskiej wersji językowej, ale temu problemowi już zaradziłem). Następnie wznowiono serię w wydaniu 4BD pozbawionym płyt z dodatkami, oraz w wydaniach jednopłytowych poszczególnych filmów.

Wydanie UK:
[Obrazek: alien-anthology-uk.jpg]

Wydanie zbiorcze z Prometeuszem:
[Obrazek: 35601967_500x500_1.jpg]

Specyfikacja wydań blu-ray: http://www.dvdcompare.net/comparisons/film.php?fid=16880

W chwili obecnej mam na półce Alien Anthology 6BD, pojedyncze wydania w amarayach wszystkich czterech części, Resurrection w wydaniu książeczkowym, oraz AVP w steelbooku 2DVD z UK i AVP-R zwykłą jednopłytówkę (tak dla zasady, żeby było wszystko, choć nie miałem ochoty oglądać tego filmu po raz drugi). Quadrilogy sprzedałem po zakupie Anthology.
Jeśli komuś mało to ostatnio zapowiedziano nowe opakowania do filmów. Bo chyba jakiś nowych dodatków się nie doczekamy. Smile
Z okazji 35-lecia:
[Obrazek: Tuo3JgR.png]

H.R.Giger tribute edition
[Obrazek: a35fd9341640579.jpg]

Cały komplecik w steelbookach:
[Obrazek: oVeS8Q8.jpg] [Obrazek: dnRx76I.jpg] [Obrazek: DlMQlng.jpg] [Obrazek: 9atMY2U.jpg]
Alien
Aliens
Alien 3
Alien: Resurrection
5 listopada z okazji 35-lecia filmu i u nas wyjdzie wydanie rocznicowe.

bluedvd = 499,99zł
światksiążki = 504,00 zł

Ale ja lubię takie ceny... Big Grin
A treść oczywiście ta sama co w Anthology Wink
Na amazonie to wydanie jest za ok 170 zl. Ta cena i tak wydaje mi sie przesadzona jak na dosc skormne opakowanie...
Na którym Amazonie w takiej cenie?
Panowie prosiłbym o szybką odpowiedź
Czy to nowe wydanie nostromo z okazji 35 lecia ma jakies nowe materiały w porównaniu do tej edycji "Ewolucja" z Prometeuszem? Czy jest tylko droższe? Bo na pierwszy rzut oka wydaje sie być mniej atrakcyjne od tego z Prometeuszem, ale napis "60 godzin materialow dodatkowych" sprawil ze sie zastanawiam Big Grin
Wydaje mi się, że nie ma tam nic nowego, bo nawet w recenzji pierwszego wydania Alien Anthology można znaleźć informację, że:
Cytat:All told, there are over 60 hours of special features and an unbelievable 12,000 images, from storyboards and sketches to production stills and cast portrait galleries.
źródło: http://www.blu-ray.com/movies/Alien-Anthology-Blu-ray/5090/#Review