Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
U mnie to już ponad rok. Ale ja po prostu nie mam już czasu na oglądanie filmów w domu. Ostatni rok był bardzo pracowity. Sporo też czasu, bo blisko 1/4 roku, spędziłem w podróży.
Swego czasu miałem sporo do czynienia z Epsonem 9300, praktycznie od jego rynkowego startu. Natomiast jakieś półtora roku temu przymierzałem się do zakupu x5500/5900, ale nie wyszło. Najpierw były watpliwości, co do wrodzonej wady tej generacji JVC, zaś później kino domowe przestało mieć dla mnie znaczenie. Wkroczyłem w niepewną fazę, a ponieważ nie wiem na jakim kontynecie będe mieszkał, staram sie nie gromadzić sprzętu.
Co do Dolby Vision, byłem w dwóch holenderskich kinach Vue w Hilversum i Eindhoven Obie sale wyglądaly identycznie, oferujac 2 projektorowe setupy 6p i dziesiatki kilowatów łomotu. W kwestii obrazu GoG2 zrobił na mnie duże wrażenie, które dopiero pobił Aquaman w Samsung LED. W tym drugim widziałem już kilka filmów, z tym że tutaj nie ma tak dobrze jak w przypadku Dolby, które zawsze ma optymalny efekt. Latem ubiegłego roku planowałem odwiedzić kino Arena (sala Onyx) w Zurychu, która rzekomo oferuje Samsung LED 3D ale zmiany w grafiku podróźy pokrzyżowały mi te plany i chyba w tym roku tam sie nie wybiorę. Szykowałem się tez niedawno na Alite w Dolby Vision, bo bilety powrotne z Dublina do Eindhoven kosztują 20-30e, zaś kino tańsze niz u nas, ale po premierowym seansie "w domu", stwierdziłem że szkoda mi czasu na tę kolorystykę.
Jak mówiłem wcześniej czeka mnie remont salonu no i muszę zmienić ekran na elektryczny. Teraz mam pytanie który lepiej w końcu kupić:
Szary
Biały
Z góry mówię że nie stać mnie na lepsze modele to jest absolutny max jaki mogę wydać na nowy ekran. Model biały posiadają moi znajomi i z tego co widziałem to obraz wyświetlany na takim samym projektorze co mój: Optoma HD 27e prezentuje się na bardzo dobrze ( tak wiem wszystko zależy od warunków w których będzie się to oglądało ). Salon w porównaniu do tego co jest teraz będzie znacznie ciemniejszy bo ściany zamierzam raczej przemalować na jakiś ciemniejszy szary a okna jeszcze bardziej zaciemnić zasłonami i roletami. Teraz się zastanawiam czy przy takich zabiegach szary ekran nie będzie za ciemny na ten pokój ?? , czy jednak dodatkowo wzbogaci to kontrast i mam się nie zastanawiać i brać szary ??
Optoma HD 27 to dosyć jasny projektor, ja bym szedł w szarość, co też zrobiłem u siebie.
Nie pamiętam czy również posiadasz ten sam model projektora co mój ?? Jak tak to czy miałeś możliwość wyświetlania na białym i szarym ekranie aby zobaczyć różnicę ??
Kurcze, to mój projektor ma maksymalnie 1800 ANSI jasności i przy szarym ekranie obraz jest i tak bardzo jasny, wiec tym bardziej cieszę się, że nie wybrałem wersji białej.
(13-03-2019, 13:15)pred895 napisał(a): [ -> ]Nie pamiętam czy również posiadasz ten sam model projektora co mój ?? Jak tak to czy miałeś możliwość wyświetlania na białym i szarym ekranie aby zobaczyć różnicę ??

Tak, mam model HD27. Jeśli chodzi o testy, to nie miałem białego ekranu, ale rzucałem obraz na biały sufit. Wiem, że to nie to samo, ale chciałem zobaczyć jak będzie z jasnością i faktycznie było bardzo jasno. Zacząłem czytać o białych i szarych ekranach i wyszło mi, że tylko i wyłącznie szary wchodzi w grę. Ponadto na szarym ekranie czernie będą bardziej czarne.

Ten projektor jest na tyle jasny, że spokojnie wieczorem przy zapalonym sztucznym świetle można oglądać na nim TV.
Temat był już tu jakiś czas temu wałkowany. Przeszedłem przez dwa ekrany białe (jeden mam do tej pory w „magazynie”) i obecnie zdecydowanie preferuję szare, i to bez dwóch zdań! Sądzę, że w większości przypadków kina domowego właśnie taką opcję należy uznać za optymalną.

Kurna, pod zamieszczonym w drugim cytacie linku nie znajdziesz już dawnych fotek porównawczych. Kanadyjska firma wykazała kiedyś przewagę nad konkurencją. Poklikaj jednak co się da.

(16-01-2018, 15:12)Daras napisał(a): [ -> ](...)
4. Odcień? Broń boże biały! Eksperymentowałem z różnymi ekranami i dla potrzeb kina domowego jego powierzchnia powinna być szara. Osobiście polecam Matte Gray. Dlaczego?

a. Mniejsze odbicie światła z projektora (wpływa to np. na jasność w pomieszczeniu).
b. Dobra rozpiętość tonalna.
c. Intensywna czerń.
d. „Kinowa jakość obrazu”.

5. Firma? Najbardziej zadowoliła mnie Suprema. To polski przedstawiciel rozpoznawalnej marki kanadyjskiej. Sporo informacji znajdziesz na polskiej stronie, a przy odrobinie cierpliwości trafisz na zagraniczną (uciekła mi teraz nazwa).
Suprema oferuje pełny wachlarz produktów. Są one estetyczne (to ważne) i w dobrej jakości. Nadto, spotkałem się z fantastyczną obsługą klienta. Nie wiem jak jest teraz, ale drzewiej gość cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na moje pytanie (w korespondencji nawet wymienialiśmy fotki związane z dyskusją). Pewnym minusem Supremy jest cena. Jednak taki zakup robimy na lata…
(...)

(25-01-2018, 14:44)Daras napisał(a): [ -> ](...)
Misfit ma rację, na ekranie nie warto oszczędzać. Ponownie zarekomenduję Supremę (w trzeczywistości kanadyjską firmę Grandviev), która z tego co pamiętam przygotowuje powierzchnie projekcyjne także do kin.

http://www.grandviewscreen.com
(...)
Dzięki za pomoc Panowie, tak więc będzie szary Big Grin
Z wątku o telewizorach:

(04-04-2019, 10:35)Ethan napisał(a): [ -> ]I przy okazji pytanie o projektor. Wiem,  że nie będzie szału, ale tutaj chciałbym się zmieścić w 3000zł wraz z ekranem. Jakieś podpowiedzi. Nie jestem fetyszystą jakościowym, widzącym na każdym filmie z dvd pikseli, ale chciałbym solidność Wink Może komuś się chce podpowiedzieć bez moralitetów Smile

Mam duże zaufanie do Optomy i technologii DLP. Koledzy z naszego forum zachwalają dość nowy model:
https://www.youtube.com/watch?v=a5vk5bnojTU
Panowie mam dylemat pomiedzy dwoma projektorami >> BenQ TK800 i BenQ W1700 aka HT2550.

[Obrazek: 2e7c781222634744.jpg]

[Obrazek: bbec8d1222634734.jpg]
Cena jest identyczna czyli 4399 pln jeśli chodzi o specyfikację to róznią się głównie jasnością W1700 2200 ANSI a TK800 jest znacznie jaśniejszy bo aż 3000 ANSI Lumen. Do tej pory ogladałem wszystko na Opromie HD27e która jest bardzo jasnym projektorem 3400 ANSI Lumenów co nie ukrywam przydało się w moim przypadku, bo salon nie był przygotowany jeśli chodzi o całkowitą kontrolę światła ( za plecami znajdowały się trzy duże okna,które były przyciemniane roletami i zasłonami co daj prawie całkowity mrok jednak ścany są stosunkowo jasne co chyba wpływa negatywnie na obraz ). Teraz zbliża się remont i zamieżam bardziej wszystko zaciemnić, czyli ciemniejsze kolory ścian raczej będzie ciemny szary grafit, szczelne zasłony i rolety do okien, ale również chcę też zasłonić drzwi do salonu ponieważ przepuszcają światło przez układ szyb. Nowy ekran kupowałem też z myślą o zredukowaniu jasności projektora i wybrałem 110 cali szary z napinaczami co ma zwiększyć nieco kontrast i czernie. Teraz dylemat czy jeśli ostatecznie zdecyduje się na ciemniejszy W1700 przy uwcześniej lepiej dociemnionym salonie i ekranie nie ucerpię na jakości obrazu ?? , czy jednak wybrać bezpieczniejszą jaśniejszą opcję TK800 z 3000 ANSI który ponoć jest specjalnie stwożony dla pomieszczeń mniej przystosowanych do kina domowego. Dodam też że lubię oglądać filmy z tylnym oświetleniem w postaci taśm ledowych znajdyjących się za ekranem:
[Obrazek: cbffe91222644874.jpg]
Dochodzi jeszcze kwestia kabla, rozumiem że kabel 10 metrów HDMI 2.0 premium nie pociągnie mi sygnału 4k HDR do tego projektora i będę musiał go jakoś po drodze wzmocnić lub skrócić odległość pomiedzy oppo TV i Projektorem ?? Z góry dziękuję za pomoc.

Tutaj jeszcze krótkie prównanie obu projektorów: