Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Co do ekranów ALR, to warto wcześniej poczytać, żeby nie doznać niepotrzebnie już na samym początku rozczarowania:

http://www.hdtv.com.pl/forum/projektory-ekrany-do-projekcji/144325-ekran-z-powierzchnia-alr.html

https://hdtvpolska.com/test-ekran-projekcyjny-magicscreen-future-10cg10/5/
Ekrany ALR mają jedną poważną wadę, ograniczają miejsce montażu projektora. Musi on być odpowiednio ustawiony względem ekranu. Z tym jest także związana kwestia hotspotów, ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, iż przy dobrym ustawieniu projektora i normalnym oglądaniu jest to niezauważalne. Widać to głównie gdy wyświetlany jest tylko jeden kolor. U siebie widzę to jedynie jak jest niebieski ekran z planszą informacyjną.
Ethan >> misfit dobrze prawi. Za tę kasę to lepiej zainwestować w porządny sprzęt 1080p i ekran szary z napinaczami. Oppo tak jak była mowa wszystkie filmy z DV konwertuje w projektorze 1080p na 60 Hz, dlatego zawsze pytam czy płyta dołączona do wersji 4k też posiada remaster. Seans z płyty BD z remasterem często wypada lepiej od 4k z HDR po konwersji do SDR, ( na razie nie stać mnie jeszcze na takiego Epsona TW9400 ). No chyba jak mówił misfit, że remaster na BD jest przepalony. Chociaż musze dziś sprawdzić czy ten mankament 60hz z DV zniknął po wgraniu Rosyjskiego softu który umozliwia złamanie blokady regionalnej na płytach i wiele innych rzeczy. Sprawdzone nadal jest 60 hz przy materiale z DV. Pozostaje ci jeszcze opcja Optomy 1080p z możliwością obsługi materiałów 4k z HDR ( średnia cena takiego modelu to jakieś 3 tys ), ale musiałbym przetestować czy po Oppo nie głupiało by to znowu na DV z 60 hz. Jakbyś chciał kupić ekran o którym mówiłem to polecam tę niemiecką stronę. Właśnie u nich się zaopatrzyłem >>
https://esmart.de/leinwand/tension-leinwand.html?lw_bildflaeche_breite_hoehe=5531&lw_tuchfarbe=83

+ w miarę zjadliwy model Optomy 1080p kompatybilny z plikami 4k + HDR
Oglądanie meczyków, skoków narciarskich itp przy takim projektorze z odpowiednim rozmieszczeniem światła i kolorze ścian nie musi odbywać się przy totalnej ciemnicy >>
[Obrazek: ME3XQB3_t.jpg]
PS. zapomniałem jednej z najważniejszych rzeczy >> Jeśli zmierzasz korzystać z TV i projektora w jednym pomieszczeniu to twój amplituner musi mieć dwa wyjścia Video ( jedno na TV a drugie na Projektor ), bez tego żaden rozdzielacz czy rozgałęźnik nie udźwignie sygnału i będzie jedna wielka kupa.
Kurgan napisał:
(…) Miałem taki i naprawdę jeżeli chodzi o zwykłe bluray spokojnie wytrzymuje konfrontację z TV, zaś rozmiar ekranu powoduje, że później nie chcesz oglądać filmów na TV. (…)

Dokładnie. Kiedyś pisałem, że nawet ekran stu calowy już mi nie wystarcza.  Wymieniłbym go na większy jednak wykorzystałem na maksa możliwość odsunięcia od niego rzutnika.  
Oczywiście rozumiem zamysł Ethana i Kurgana. Właściciele telewizorów, nawet tych OLED, mają prawo czuć pewien „dyskomfort”  wynikający z posiadania wyświetlaczy o niezbyt dużych przekątnych. Czasami w grę wchodzą finanse, innym razem możliwości lokalowe / estetyczne. Przykładowo – nie miałbym u siebie miejsca na byczy telewizor. Umieszczając „landarę” naprzeciwko sofy zburzyłbym starannie zaplanowaną kompozycję wnętrza. O rozwodzie nie pomnę. Czyli coś za coś.
Kilkanaście lat temu postawiłem na rzutniki i nie zrobię kroku wstecz. „Wychowało” mnie kino. Zawsze marzyłem aby szczyptę jego magii przenieść do domu. Początkowo były to projektory szpulowe 8 mm oraz dźwięk puszczany z magnetofonu (jak ja zazdrościłem zachodnim sąsiadom salek home cinema, także możliwości kupowania klasyki na ósemkach / szesnastkach). Potem zostałem posiadaczem rzutnika SD. Dziś cieszy oczy obraz z projektora FHD. Gdy mi padnie, to zamienię go na inny o tej rozdzielczości, ale z funkcją HDR. Dla mnie liczy się wielkość!

P.S.
Fotka Preda ilustruje w jaki sposób oglądam filmy w przypadku braku gości. Cool
(28-09-2021, 20:51)Daras napisał(a): [ -> ]Dla mnie liczy się wielkość!
[Obrazek: giphy.gif]
Bingo! Cytowane zdanie pierwotnie zapisałem inaczej. Przeczytałem cały tekst i zrobiło mi się smutno. Cry Pisząc o odczuciach nie dałem przyczynku do jakiejś celnej riposty. Stąd przeredagowując wpis dodałem słówko WIELKOŚĆ. Z jakiego powodu? Aby co niektórzy nadal uskuteczniali samorealizację. Proszę nie dziękować. Bywam altruistą. Hi, hi. Czy istnieją lepsze fora rozrywkowe niż to? Pytanie retoryczne, jakby co. Smile

EDIT:
Dlaczego nie jestem zaskoczony? Kiedyś kolega Nie_zbieram… napisał, że poszczególne działania mogą przypominać grę w szachy. Przyznałem mu rację.
Jakże przewidziałem, że jeden z trzech „niewidocznych” użytkowników skomentuje mój wpis. Smile Przyznałbym sobie punkcik reputacyjny, ale Daras zablokował taką opcję.
Tak z ciekawości: ile cali maksymalnie można uzyskać z rzutnika ? Jeżeli chodzi o jakość kolorów to do jakiej półki telewizorów byście przyrownali najlepsze rzutniki ?

Pytam, bo zaczynam coraz bardziej czuć, że 55 cali w moim Oledzie to za mało, a nie chciałbym się bawić w półśrodki czyli przeskakiwanie na 65
Nawet (budżetowe) Optomy dają do 300 cali. Owszem, zapewne podano w specyfikacji wskaźnik na wyrost, ale jakiś tam potencjał jest.
Na marginesie. Weźmy choćby „Ben Hura” (1959) z ratio 2.76:1. Warto mieć alternatywę dla formatów panoramicznych wobec mniejszych wyświetlaczy.

P.S.
Z uwagi na późną porę nie będę pisał o kolorach itd. Ale króciutko - większy ekran projekcyjny będzie wymagał dodatkowej kalibracji (przywołajmy np. kwestię kontrastu). Niemniej w okolicach stu cali nie zauważam dyskomfortu podczas domowych projekcji.
Wszystko zależy z jakiej odległości oglądasz, ponieważ musisz obraz ogarnąć wzrokiem. U mnie od ponad 10lat obraz 131" (3m szerokość ekranu) oglądam z 3.7m. Takich wrażeń jakich daje tak duży obraz nie da Ci żaden TV do 80" z takiej odległości. Dzięki rozmiarowi obrazu jesteś wręcz wciągnięty w centrum akcji.
Co do projektora w granicach 5-7tys, również polecam bardzo dobrej klasy full HD np.sony vpl-hw 55 lub 65 i nie bawić się w pseudo 4k i hdr. Sony vpl hw 55/65 można poszukać używek, nawet za 4-5tys uda trafić. Do tego dobrej klasy ekran, bo częściej zmienisz projektor niż ekran i masz kino na lata.
Co do obrazu, to jeśli nie zapewnisz dla projektora odpowiednich warunków to jakiego byś projektora nie kupił to obraz będzie słaby i wyglądał tak samo czy to obraz z projektora za 4tys czy za 40tys.
Co do jakości wyświetlanego obrazu to z projektora po zapewnieniu optymalnych warunków można uzyskać naprawdę bardzo dobrej jakości obraz.
Zasada jest taka, im dalej odsuwasz projektor od ekranu, tym gorsza jasność. W przypadku modelu projektora, który posiadam to różnica podobno 45% pomiędzy maksymalną a minimalną odległością. Każdy projektor w instrukcji powinien mieć tabelkę z jakiej odległości uzyskasz dany rozmiar ekranu. Niby jest możliwość nawet 300 cali, ale według instrukcji aby było 200 cali to odległość minimalna wynosi 6 metrów. Ja mam zamontowany w odległości ok. 3,8 m, ekran 120 cali i obraz jest rewelacyjny.