Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Po raz kolejny, człowiek chce kupić soundbara, bo:
  • ma ograniczony budżet,
  • nie ma miejsca,
  • nie chce wydawać więcej kasy,
  • jest świadomy jego ograniczeń
i zaraz pojawiają się doradcy którzy to odradzają nie przedstawiając sensownej alternatywy. Smile

Ale po kolei.

(30-12-2023, 14:50)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]1. Stosunek ceny do jakości to dramat.
A konkretnie? Człowiek wydaje 5000zł i dostaje w zamian kompletny system audio. Gdzie ten dramat? Huh

(30-12-2023, 14:50)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]2. fizyka - rozmiar przetworników w soundbarze jest mocno ograniczony, a w dźwięku chodzi o fale dźwiękowe czyli po prostu zmiany w ciśnieniu powietrza
I dlatego w soundbarze jest więcej głośników niż monitorach czy podłogówkach. Jaki według ciebie powinien być rozmiar (powierzchnia) membran? Klasyczna konfiguracja (chyba najpopularniejsza wśród audiofilów) czyli calowa kopułka plus 6-cio calowy woofer wystarczy? Miłośnicy trójdrożnych podłogówek z 10 calowymi wooferami powiedzą pewnie coś innego. To wszystko jest względne, zależy od Twoich oczekiwań. Jakiego trzeba sprzętu, żeby odtworzyć ciśnienie akustyczne przelatującego F/A-18 w Top Gun, albo orkiestrę symfoniczną?

(30-12-2023, 14:50)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]3. "napędzanie" - niemożliwe jest, że wzmacniacz w soundbarze zasili głośniki tak, jak wzmacniacz lub amplituner który jest wielkim pudłem
Od kiedy to rozmiar "napędza"? To kwestia zasilacza i końcówek mocy. Dlatego wymyślono coś takiego jak zasilacze impulsowe i wzmacniacze mocy pracujące w klasie D. I nie jest teraz żadna egzotyka stosują to poważne firmy z branży audio. Proponuje sprawdzić ile mocy pobiera z sieci Twój zestaw podczas słuchania muzyki, czy oglądania filmów.

(30-12-2023, 15:19)marchello666 napisał(a): [ -> ]5. niektóre soundbary wręcz mają kolumienki-satelitki, naśladując prawdziwe kino, i przyznając że "odbijany od ściany surround" nie działa - wtedy jest problem z ich dostępnością bo nie można żadnych innych glośników zamontować, a w kinie - dowolne.
Wytyczne dotyczące Dolby Atmos nie zabraniają wykorzystania odbicia dźwięku do "emulacji" głośników "efektowych". Kupując soundbara człowiek decyduje się na konkretną konfigurację. Nikt go nie oszukuje. W dedykowanym wzmacniaczu AV też nie podłączysz więcej głośników niż liczba dostępnych końcówek mocy. Jak się ustawisz na 5.1 to potem tego nie przeskoczysz.
https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

(30-12-2023, 15:19)marchello666 napisał(a): [ -> ]6. jesteśmy ograniczeni do niezmienialnego urządzenia - nie ma opcji zmiany poszczególnych głośników ani elektroniki
A dlaczego zakładasz, że ktoś chce to zmieniać? To, że Ty lubisz zmieniać wzmacniacze, kolumny, czy co tam jeszcze, to nie znaczy, że inni też tak chcą. Dla niektórych jest po prostu ważne, aby wyjąć z pudła, zainstalować i cieszyć się oglądaniem filmów, zamiast ciągle gonić  "króliczka".

(30-12-2023, 14:50)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]7. jeżeli jest subwoofer to jest to kicha znacznie gorsza od nawet najtańszych prawdziwych kinowych subów
No cóż, z tak arbitralnym stwierdzeniem, popartym takimi argumentami jak widać, to nawet trudno dyskutować. Wiadomo, w kinie bas najważniejszy, bez basów nie ma seansu. Wink  Smile

(30-12-2023, 15:19)marchello666 napisał(a): [ -> ]8. "minimalizm" - to jakiś żart. Soundbary to marketowy korpo konsumpcjonizm do kwadratu. Minimalizm, taki prawdziwy, to funkcja dyktująca formę, niejeden prawdziwy minimalistyczny dom, choćby budowany w Skandynawii albo w latach 70. w Kalifornii, ma na przykład wzmak, gramofon i kolumny. Bo to ma funkcję.
Soundbar też ma  funkcję. Jeżeli dla Ciebie minimalizm to "wzmak", gramofon (bardzo minimalistyczne źródło dźwięku bijące na głowę w tej kwestii CD i wszelkie strimingi) no i kolumny, to chyba inaczej rozumiemy słowo minimalizm. Sorry. Smile

(30-12-2023, 14:50)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]9.zestaw satelitek z subwooferem można bez problemu ustawić żeby mniej "wadził" niż bar
??? No faktycznie. Jak cos wisi/stoi pod ekranem TV, to zajmuje więcej miejsca niż rozstawione po pokoju satelitki.

(30-12-2023, 14:50)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]10. nowe amplitunery mają HDMI ARC, AirPlay, Bluetooth, wszystko czego się spodziewamy od soundbara.
A gdzie CivilWar napisał, ze to dla Niego ważne?

(30-12-2023, 14:50)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]Produkujący i poważni sprzedający prywatnie mają o tym czymś bardzo złe zdanie, a że sprzedaje się znakomicie, kasa leci, a ludzie łykają jak Reksio szynkę to czemu ich wyprowadzać z błędu
A jakie mają zdanie o wielkich wzmacniaczach, wielkich kolumnach i audiofilach?

(30-12-2023, 17:50)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]Fakt, że wiele z tych listew głośnikowych otrzymuje tak świetne oceny na stronach z recenzjami, tylko potwierdza fakt, że żadnemu z tych recenzentów nie można ufać."
Natomiast recenzentom rozpływającym się nad kablami zasilającymi, kablami USB, kolumnami, CD-kami za kilkadziesiąt tysięcy złotych (które potem dziwnym sposobem lądują u nich w domu jako część ich zestawu audio) można ufać bezgranicznie? To może popytaj ile kosztuje recenzja na jakiejś poczytnej stronce o tematyce hi-fi i z czego ludzie piszący te recenzje żyją. Są dokładnie tak samo subiektywne jak te recenzje soundbarów.

Finalnie Kolega dowiedział się, że soundbar to zły wybór. I tyle.

A teraz do rzeczy.
(30-12-2023, 01:47)CivilWar napisał(a): [ -> ]Słucham dużo muzyki i wiem, że soundbar sobie trochę gorzej będzie z tym radzić,
Tutaj, niestety będzie słabo. W soundbarze już przez fizyczne ulokowanie głośników sensownej bazy stereo nie będzie. Stereofonia będzie kulała. Dodatkowo, bas będzie musiał iść na subwoofer (żeby odciążyć przetworniki w "belce"), więc nie wiadomo jak to razem będzie "pozszywane". Musisz koniecznie posłuchać.

(30-12-2023, 15:19)marchello666 napisał(a): [ -> ]Wreszciemkomis chciało się napisać prawdę.
Prawdę? Czyjąś subiektywną opinię uznajesz za prawdę, jeżeli jest zgodna z Twoimi przekonaniami?

(30-12-2023, 15:19)marchello666 napisał(a): [ -> ]Niestety dziś najważniejsze jest zużycie prądu. Niedługa to nie tylko koszt ale ryzykomsprawy karnej za nadużycie w zużyciu KW.
Dziś jest ważne dla ludzi ile te wszystkie graty miejsca zajmują.

Ale żeby nie było, że tak chwalę soundbary (sam nie używam), kilka propozycji dla Ciebie CivilWar z zestawów do kina dedykowanych:
https://www.q21.pl/category/zestawy-kina-domowego
Popatrz sobie ile to kosztuje, posłuchaj jak możesz i dokonaj świadomej decyzji. To Tobie ma to się podobać, a nie Kolegom z Forum.

@Piotrek P
Plusik za rzeczową opinię. Nie będę uzupełniał, bo chyba wyczerpałeś temat. Soundbar to kompromis, tak samo jak zestaw dzielony. Niech każdy wybiera wedle uznania, a nie ideologii, na miarę możliwości i własnych oczekiwań.
Już 1 pkt i nie wiem o co chodzi.
A konkretnie? Człowiek wydaje 5000zł i dostaje w zamian kompletny system audio. Gdzie ten dramat? Huh
O co chodzi? Jaki kompletny system audio?

No i tak znam chłopaków z O21 i oni badziewia nie wciskają, dlatego zaproponowałem kino małymi kroczkami czyli ampli + fronty na początek, zamiast belko-grajki. Ale tak jak napisałem ja tego nie będę słuchał tylko kupujący. Dla mnie to 11.1.4. to jest jakaś masakra, żart, kurde jaki to musi być ampli, żeby obsłużył 13 kanałów Smile
Aha audiofil tu nie ma nic wspólnego, bo on nie słucha amplitunera tylko stereo.
(30-12-2023, 21:36)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]O co chodzi? Jaki kompletny system audio?
Za 5000zł dostaje wzmacniacz + głośniki + niezbędne dekodery. Żródła już ma - jakiś TV i pewnie odtwarzacz blu-ray/UHD. Ma już więc kompletny system audio do zastosowań jakich potrzebuje.

(30-12-2023, 21:36)thomasso hi-fi napisał(a): [ -> ]kurde jaki to musi być ampli, żeby obsłużył 13 kanałów  Smile
Trzynastokanałowy. Smile
@CivilWar, @Sebas ma rację.
Jeśli poniższe dwa warunki u Ciebie zachodzą:
nie masz miejsca (i nie zmieni się to w najbliższych kilku latach),
i nie chcesz wydawać więcej kasy niż uznane przez Ciebie X pln,
to bierz soundbar i nie oglądaj się na innych.

Natomiast, jeśli:
masz lub będziesz miał więcej miejsca (przeprowadza czy zmiana mebli)
masz ograniczony budżet, ale masz cierpliwość dozbierać, żeby dołożyć
to inwestuj w ampli + 2.1 (a potem sobie rozbudowuj w miarę możliwości)

IMHO to jest najzdrowsze podejście - uszeregować powyższe warunki i ich elastyczność i na tej podstawie decydować.
(30-12-2023, 22:24)sebas napisał(a): [ -> ]Za 5000zł dostaje wzmacniacz + głośniki + niezbędne dekodery. Żródła już ma - jakiś TV i pewnie odtwarzacz blu-ray/UHD. Ma już więc kompletny system audio do zastosowań jakich potrzebuje.
Ale konkretnie o czym piszesz? Soundbar? Wzmacniacz jaki, jakie głośniki ma za te 5tys?
(30-12-2023, 22:24)sebas napisał(a): [ -> ]Trzynastokanałowy.
To ten soundbar jest po prostu genialny, no tylko brać, to najwyższy model Yamahy ma max 7.2.4, Coś licho Smile))) https://www.q21.pl/yamaha-rx-a8a.html
Przejrzałem właśnie pocztę i się okazało, że mam kupon do sklepu tophifi.pl, wysłałem kiedyś info, że w wiadomości nie otrzymałem kodu.

"Cześć!
dziękujemy za świętowanie Audio Video Show razem z nami. To był wspaniały czas, w którym mogliśmy spotkać się na żywo. Szczególnie cieszymy się z udanej premiery kolumn Indiana Line z serii Diva. A Ty? Nabrałeś apetytu na topowy sprzęt Hi-Fi? Wykorzystaj swój kod rabatowy o wartości 150 zł!

możesz go zrealizować na stronie tophifi.pl
ważny jest do 31 grudnia 2023 roku
obowiązuje na zakup produktu za min. 2 000 zł"

Myślałem, że mnie olali, ale dostałem odpowiedź i przeoczyłem, a dzisiaj 31.12 Smile) bo to nie mój główny mail i rzadko tam zaglądam:

"Dzień dobry,
Z uwagi na problemy – przesyłam kod o wartości 200 zł. Kod ważny do końca roku przy zakupie produktu za min 2000 zł.
73EZXH4Q8789
Pozdrawiam"

Miałem kilka takich, ale po 100-150zł, bo losowałem na kilka maili, nawet tutaj komuś dałem, pisał na priv, nie będę ujawniał kto bo sobie może nie życzy. (Jak będzie chciał to się ujawni, kupował chyba Yamahę V6A i odtwarzacz 4K)

Ten Ampli już jest w super cenie, kolega kupował za 3,300zł pół roku temu, ma wszystko co powinien mieć m.in. Dolby Atmos, Obsługa HDR10+, eARC, świetny MusicCast z obsługą Spotify, Tidal, Radio Internetowe, możliwość podłączenia bezprzewodowych głośników.
https://www.tophifi.pl/kino-domowe/amplitunery-av/yamaha-rx-v6a.html
-200zł = 2389zł MEGA cena.

Jak nie masz miejsca to polecam taki zestaw:
https://allegro.pl/oferta/klipsch-reference-theatre-pack-5-0-system-kina-domowego-14699144241

Czyli wychodzi ok 4tys
Ktoś pisał, że subwoofer nie jest ważny, nie prawda, w kinie jest bardzo ważny, (w stereo nie jest ważny) dlatego filmy wychodzą w np. 5.1, a nie 5.0, o Atmosie nie wspomnę. Więc byś musiał dokupić niekoniecznie od razu, można się rozejrzeć za używanym. Głośniki Atmos jak nie masz kasy to np. za pół roku.

Nie powinno mi zależeć co kupisz, zrobisz jak uważasz, po prostu lubię ludziom pomagać i dobrze doradzić, bo coś tam wiem o audio-video. Na tematy o których nie mam pojęcia nie zabieram głosu.

Gwarantuje Ci, że to i w muzyce i w kinie zagra 5 razy lepiej + funkcjonalność i możliwości które daje Amplituner, niż ten Samsung 9.1.4. Ktoś pisał, że neguję soundbary, a nie dałem alternatywy, nie prawda, dałem i to kilka.

Prosiłbym, jakby ktoś chciał skorzystać z tego kodu o kontakt z @CivilWar czy jest mu potrzebny czy jednak nie.

Sprawdziłem kod i działa. Na forum chyba o to chodzi, żeby sobie pomagać, w zależności od wiedzy i możliwości. Czy ktoś skorzysta, nie wiem. Oczywiście działa na wszystko od 2tys.
@CivilWar, 2 lata temu była podobna gówno burza, gdy pisałem, że sprzedałem swoje nagłośnienie i kupiłem soundbar. Kupiliśmy wtedy z żoną mieszkanie, mniejsze od tego, które zostawiliśmy dzieciom. Na 15 metrach, mój zestaw stracił rację bytu i zdecydowałem się na kupno soundbara. Świetnie sobie radzi z filmami, kiepsko z muzyką, o czym zresztą pisałem. Pseudo krytykami się nie przejmuj, kup, podłącz i sam oceń. Jeśli Ci nie będzie odpowiadać, zawsze możesz zwrócić lub wymienić na inny model. Mnie, te 2 lata, utwierdziły w przekonaniu, że na tak mały pokój, jest to w zupełności wystarczające i jestem niezmiennie zadowolony z zakupu, a to jest najważniejsze Big Grin
https://forum.filmozercy.com/watek-dzwiek-przestrzenny?page=12&highlight=HW-Q950A
Ja też polecam soundbar, w małych pomieszczeniach sprawdza się dobrze. Mam porównanie u szwagra gdzie przy podobnym gabarycie pokoju, jego pełny zestaw 5.1 według mnie powoduje jakby było zbyt " dużo" dźwięku. Ja mam już starszy Harman Kardon Enchant 800 który nie ma Atmosa, ale dźwięk przestrzenny za pomocą odbić, symuluje fajnie. Polecam przyjrzeć się bliżej serii AMBEO firmy Sennheiser, ewentualnie Bowers & Wilkins Panorama 3 - jest teraz w dobrej cenie poniżej 3000 zł
Witam.
Planuję kupić telewizor 65 cali samsunga , myślę o modelu SAMSUNG QE65QN85C, czy ten model jest godny polecenia , mysle tez o OLED SAMSUNG QE65S95C, czy możecie coś doradzić , co do oleda to matryce są mało żywotne , wypalają sie szybko, piszą że to tv na 4 lata
Pozdrawiam
(28-01-2024, 22:48)apofis40 napisał(a): [ -> ]co do oleda to matryce są mało żywotne , wypalają sie szybko, piszą że to tv na 4 lata
Tak, a ziemia jest płaska.