Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(24-08-2019, 18:15)MarianPaz napisał(a): [ -> ]Optoma HD82 - fiu fiu. Panie on ma 10 lat.

Halo, już po g. 21. Planeta nadal kopsa żaru?

Przecież podałem Ci wyszperany z trudem przykład aby ukazać jak kształtowały się ceny  Optom 1080p na przestrzeni lat. Dlaczego? Ponieważ twierdziłeś, że domyślasz się który model posiadam. Ja natomiast wykazałem błędy w Twoim rozumowaniu. Tych rzutników koncern wypuścił całą masę (patrz tabele w papierowym magazynie "Projektory i ekrany"). Zatem nie możesz wiedzieć co konkretnie miałem i mam. Nawet nie wiem czy się domyślasz. Po kiego diabła chcesz robić za jasnowidza i ciągniesz to? Teraz naprawdę zaśmiecamy temat. Mówię definitywne PAS. Jakby co, pisz może dyrdymały w wątku o projektorach - fiu, fiu.

Wracam do tematu. Jak rozumieć wsparcie dla DV w odtwarzaczach / telewizorach 4K? Czym wsparcie różni się w tym przypadku od funkcji DV sensu stricto.

Jeszcze tylko jedna odpowiedź i odpalam kino ze swojego projektora na korbkę.

(24-08-2019, 20:21)Wolfman napisał(a): [ -> ]Ty w porównaniu do pewnego osobnika tutaj Wink jesteś reformowalny. Nie zachwycasz się kolorami z palety karty graficznej vga, Zrobimy z Ciebie człowieka, będziesz z nami kolekcjonował Spidermany i Batmany w 4k.

Zawsze chciałem przynależeć do Git – Ludzi. Jesteś balsamem na moje skołatane nerwy. Tylko pilnuj aby ptaszki tu gicio cieniowały. Jak będę już Człowiekiem to wyciągniesz cygary, a ja powiem: kopsnij szluga, Wolfman. Smile
Doskonale wiem że 10 lat temu były i droższe projektory, tylko wątpię byś miał tyle lat taki sprzęt. Zresztą skoro nie chcesz podawać to nie podawaj. Nie rozumiałem Cię na poprzednim forum, to i tu nie muszę. Może to różnica pokoleń. Smile
Nie tylko ja mam projektor z tamtych czasów. Jeden z naszych forumowych speców również. Wink To nie znaczy, że odciął się on od nowości. Wielokrotnie z kolegą dyskutowałeś o technologii 4K.
Ja z kolei kupiłem dodatkowo (nowszy) model Optomy 1080p. Jeden z dwu posiadanych nazywam zapasowym. Mam nadzieję, że to już koniec tej żartobliwej dyskusji. Rolleyes  

Co dziś obejrzysz na dużym ekranie? Ja myślę o „Popiołach” (1965) po rekonstrukcji z OAR. Niestety, obecnie zobaczyć to mogę tylko na DVD.

EDIT:
Czy ktoś odpowie na moje pytanie dotyczące DV?
(24-08-2019, 20:50)MarianPaz napisał(a): [ -> ]Może to różnica pokoleń.
To na pewno, Daras w czasie II wojny przygotowywał koktajle Mołotowa jak miał 6 lat Smile
(24-08-2019, 21:03)Daras napisał(a): [ -> ]Co dziś obejrzysz na dużym ekranie?
Coś z klasyki. Najprawdopodobniej Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę.
(24-08-2019, 21:10)Wolfman napisał(a): [ -> ]...Daras w czasie II wojny przygotowywał koktajle Mołotowa jak miał 6 lat Smile

W stanie wojennym, Wolfman. W stanie wojennym. Smile Ale miałem więcej niż 6 lat. Nie dość uważnie przeczytałeś moje wyznanie z poprzedniej strony. Wink
(24-08-2019, 20:31)Daras napisał(a): [ -> ]Wracam do tematu. Jak rozumieć wsparcie dla DV w odtwarzaczach / telewizorach 4K? Czym wsparcie różni się w tym przypadku od funkcji DV sensu stricto.

Funkcja i wsparcie DV najczęściej oznaczają to samo. Może za to istnieć hipotetyczna sytuacja gdzie jakiś niski model TV (czy sprzętu ogólnie) rozpoznaje sygnał DV, ale ponieważ nie ma 10 bitowej matrycy nie pokaże obrazu w takiej jakości jak TV z 10 bitową matrycą. Może nastąpić wtedy konwersja DV-> SDR.

Żeby móc zobaczyć film w DV ciąg sygnału i wsparcia dla niego musi być zachowany.

Film w DV na płycie -> odtwarzacz DV -> amplituner z DV -> TV/projektor rozumiejący DV i mogący go wyświetlić (jak ktoś nie ma kina domowego to można pominąć amplituner, niektóre odtwarzacze mają też 2 wyjścia HDMI gdzie jedno może wysyłać dźwięk na amplituner, a drugie wysyłać sam obraz na TV).

DV można też odtworzyć z aplikacji Smart TV (np. Netflix) lub dysku przenośnego.

Kiedy DV wchodziło na rynek podobno wymagało implementacji specjalnej elektroniki odpowiedzialnej za processing takiego sygnału. Kilka lat temu powstała odmiana DV przetwarzająca sygnał programowo (bez potrzeby stosowania specjalnego układu). Pod ten drugi przypadek podchodzi konsola Xbox One S/X która podobno dostała wsparcie dla DV w którejś aktualizacji, ale tylko dla usług streamingowych (Netflix itp.).
(24-08-2019, 21:13)MarianPaz napisał(a): [ -> ]
(24-08-2019, 21:03)Daras napisał(a): [ -> ]Co dziś obejrzysz na dużym ekranie?
Coś z klasyki. Najprawdopodobniej Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę.

Mam na BD i oglądałem. Mocna rzecz. Shy

EDIT:
Dzięki, Djgromo.
Żaden z "domowych" projektorów nie obsługuje Dolby Vision, a to z tej przyczyny, że DV musi znać parametry danego wyświetlacza, w tym jego jasność do prawidłowego zmapowania tonów obrazu. W przypadku projektorów jest zbyt wiele zmiennych do jej określenia i nikt póki co nie wpadł na pomysł jak to rozwiązać.
Jeśli zastanawiasz się co zatem stanie się po włożeniu płyty z filmem w DV to odpowiadam, że zostanie odtworzona "podstawa" HDR10.
W związku z powyższym dla osób korzystających z projektorów na dzień dzisiejszy nie ma żadnego znaczenia czy odtwarzacz ma obsługę DV czy też nie - i tak się z tego nie skorzysta.

(24-08-2019, 17:27)prodarek napisał(a): [ -> ]A oppo jak sobie radzi z konwersją hdr to sdr?

Na aktualnym firmware OPPO ma 16 stopniową regulację konwersji do SDR, do tego są 4 tryby zoptymalizowane pod różne warianty np. gdzie priorytetem będzie wydobycie możliwie jak największej ilości detali w jasnych bądź ciemnych partiach obrazu, więc można sobie wszystko poustawiać w miarę optymalnie w stosunku do parametrów naszego wyświetlacza i rodzaju oglądanego filmu (dla filmów z dużą ilością jasnych scen - tryb X, dla filmów z dużą ilością ciemnych scen - tryb Y, z kolei dla tych gdzie jest mix i jednego i drugiego - tryb Z).
Tak jak pisałem jest jeden zonk - co prawda w opcjach HDR da się wybrać aby przy konwersji do SDR na wyjściu z odtwarzacza puścić paletę BT.2020, ale w praktyce będzie to "zwykły" Rec.709. Support OPPO od dawna wie o tym, a więc skoro do dziś tego nie poprawili to pewnie już tak zostanie.
(24-08-2019, 21:59)misfit napisał(a): [ -> ]Tak jak pisałem jest jeden zonk - co prawda w opcjach HDR da się wybrać aby przy konwersji do SDR na wyjściu z odtwarzacza puścić paletę BT.2020, ale w praktyce będzie to "zwykły" Rec.709. Support OPPO od dawna wie o tym, a więc skoro do dziś tego nie poprawili to pewnie już tak zostanie.

Ale może przy puszczeniu ITU.2020 zobaczymy 10 bit jeśli projektor obsługuje Deep Color. Kiedyś dopuściłeś taką możliwość. Co sądzisz obecnie?