Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(13-11-2015, 12:14)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]
(13-11-2015, 10:23)misfit napisał(a): [ -> ]jeśli chodzi o ziarno to BD wysiada z jego odwzorowaniem przy tych masterach 4K.
To prawda, ale:
1) to tylko przeskalowany w programie graficznym obrazek, telewizor stosuje inną technikę
2) oddal się od monitora tak daleko jak możesz i skacz pomiędzy screenami. Różnica zerowa Smile

Nie widzę takiej potrzeby, od monitora siedzę w odległości ~1,7 razy jego szerokość, od ekranu ~1,5 przy projekcji.
Można też zrobić w drugą stronę, tzn. screeny z BD Draculi oglądamy w 1:1 bez żadnego skalowania, a te przekompresowane UHD przeskalowuję do 1920x1080 i przewaga tego drugiego jest wciąż widoczna w aspekcie ziarna, ale zobaczymy jak to się wszystko będzie miało w praktyce tzn. w ruchu Smile
Na amazon.com pojawiły się pre-ordery UHD BD z datą premiery 1 marca 2016.

Ceny startowe 30-40$, pewnie im bliżej do premiery tym jeszcze nieco stanieją.
Przykładowo: The Martian.

Wychodzi na to, że standardem będą wydania UHD BD + BD więc co nieco jeszcze będzie można zbić na cenie.
Poza tym jeśli nic się nie zmieni to format UHD BD ma być pozbawiony blokady regionalnej.

Szkoda, że prawie cały rok trzeba czekać na BF Wink
No dobra, a jak się przedstawia kwestia odtwarzania tych płyt?

Generalnie nie zamierzam już przeprowadzać szeroko zakrojonej wymiany jak to miało miejsce przy przesiadce z DVD na BD, ale są pojedyncze filmy którym przydałby się upgrade, pod warunkiem, że odpowiednio by poprawiono ich wygląd (pierwszy nasuwa mi się oczywiście nieszczęsny Mroczny Rycerz), więc nie wykluczam, że za parę lat mógłbym się nowym formatem w jakimś tam stopniu zainteresować (w końcu przyjdzie pora wymienić TV).
A na jakim poziomie mają się kształtować ceny odtwarzaczy 4K/Ultra HD? Czy są zapowiedziane jakieś modele? No i czy coś słychać o napędzie UHD do PC?
Oficjalnie na razie chyba tylko Samsung się odsłonił -> click.

Też nie zamierzam robić upgrade BD -> UHD BD poza jednostkowymi przypadkami, przy czym wciąż na BD nie mam wielu pozycji, które bym chciał mieć na półce, ale dotychczasowe wydania nie spełniają moich wymagań lub też postanowiłem zaczekać na wydanie UHD BD (jak Lawrence z Arabii, Spartakus, Bram Stroker's Dracula, Interstellar i inne).
Na razie jednak szykuje się wysyp upscali, głównie od Foxa czy Warnera, tyle, że z HDR, 10-bitowym kolorem i innymi tego typu wodotryskami Wink
O Sony coś cicho w tym temacie, a szkoda bo to większość ich katalogu by mnie najbardziej interesowała. Mam nadzieję, że do końca roku to się jednak rozrusza w pozytywnym kierunku.
Na razie jeszcze trochę znaków zapytania jest (odtwarzacze, jakość filmów UHD). Nie ma więc co się spieszyć z zakupem nowej technologii. No i czy format ten szybko się przyjmie, jak będą kształtować się ceny. Czas pokaże.
http://www.blu-ray.com/news/?id=18238

Fox szaleje! Rozdzielczość mastera, za IMDb:

The Martian - 2K
Wild - 2K
The Maze Runner - 4K
Maze Runner: The Scorch Trials - 2K
Life of Pi - 2K
Kingsman: The Secret Service - 2K
Exodus: Gods and Kings - 2K
Hitman: Agent 47 - 2K
Fantastic 4 - 2K

Mało tego, gros tych filmów kręcono na cyfrze w rozdzielczości 2.8K i/lub 3.4K (z efektami standardowo robionymi w 2K), więc tak czy inaczej będą to upscale. Kto się na to nabierze? Pomijam już, jak żałosny jest to start dla nowego formatu, wstydziliby się w ogóle rzucać na początek takie ścierwo jak Fantfourstic.
LOLz. Poszaleli.

Boję się tylko, że zaczną celowo uwalać blu-ray, żeby przepchnąć niewiele wnoszący nowy format, tak samo jak uwalali DVD gdy wchodziło BD.
Panowie, sceptycyzm jest ok w stosunku do nowości. Marketing ma nam coś wcisnąć, korporacja ma zarobić. Sam patrzę na 4k ze spokojem i obserwuję....

... jednak żywię też nadzieję, że będzie warto. Po pierwsze wciąż się skupiacie na rozdzielczości. A UHD BD to nie tylko rozdziałka. Ba, to nawet nie tylko obraz. Dlatego zestawienie Mierzwiaka, z całym szacunkiem, niewiele mówi o faktycznej korzyści (czy jej braku) z wprowadzenia nowego formatu. Owszem, jest to ważny aspekt i wdzięczny jestem za to info, bo powstrzymuje nas od huraoptymizmu, ale nie popadajmy też w przesadę po drugiej stronie. Spokojnie. Po drugie, tak jak Gief napisał, będzie pewnie trochę filmów, które miały fatalne wydania na bd, a przy okazji UHD dostaną nowy remaster. Może będzie on, mimo nowego nośnika, na poziomie "starego bd", ale korzyść dla nas będzie. Mniejsza, niż oczekiwana, ale jednak (oczywiście to też kwestia ceny). I wreszcie po trzecie, nie każdy ma w domu tv 30-40" i ogranicza się do audio z głośników rzeczonego tv. Nie chcę ponawiać dyskusji sprzed kilku miesięcy nt. jaka przekątna jest dziś standardem (i co odpowiada za obróbkę audio i naglosnienie), więc ogranicze się do stwierdzenia, że... ja i wielu znajomych czekamy na rozwój i nową jakość. Duża przekątna tv (o projektorach już nawet nie wspominam) lubi nowy standard. Dobre głośniki i amplituner również. Tzw. High End.

Oczywiście, filmy typu Obywatel Kane czy 12 gniewnych ludzi czy masa innych, często tutaj wymienianych, nie potrzebują Atmosa i 4K HDR, ale kino to również Star Wars, Mad Max czy inny Władca Pierścieni :-)

Mam nadzieję, że nikogo nie urazilem. Nie miałem takiego zamiaru.

Wysłane z mojego GT-I8190N przy użyciu Tapatalka
O tej marnej liczbie filmów skończonych w 4K zdaje się rozmawialiśmy już jakiś czas temu i tu pełna racja, że fajnie pod tym względem nie jest, ale z czasem będzie lepiej (DI 4K w najbliższym czasie będą np. Spectre, Sicario, The Revenant, The Hateful Eight, Knight of Cups, Hail, Caesar!, i jest nadzieja, że ta reszta zalet nowego formatu zatrze ten początkowy niesmak.

Zerknijcie jednak na bestbuy... cenowo jestem mile zaskoczony, większość nowości Foxa, które w marcu wychodzą na UHD BD są w tej samej cenie co BD 3D - czyli $24.99. Należy mieć tylko nadzieję, że będą tanieć w podobnym tempie i oby z cenami w Europie też było podobnie, że cenowo obecne BD 3D + BD 2D = UHD BD + BD 2D, ew. przeżyję jak będzie 10% drożej Wink