Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
To do mnie krolu?
Nigdy tu nie bylem. Napisalem na tym forum jedynie 3 posty. Brakuje mi jeszcze 7, zeby wystawic cos na sprzedaz, co tylko kolekcjoner moze docenic. Ulzyj sobie wiec do woli. Jestescie tak nudni, ze jeszcze troche mi zejdzie zanim znajde interesujace mnie tematy dla pozostalych 7.
Edit:
A mam jeszcze zagadke dla myslacych moderatorow.
Czy edycja obrazliwiego postu, w sposob taki, ze post jest mniej absurdalny, ale nadal obrazliwy, to podwojne przewinienie, czy pojedyncze?
(05-09-2015, 13:00)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]Jedynym filmem z tytułów zapowiedzianych przez Foxa, który był masterowany w 4K, jest Maze Runner, a i tak efekty na pewno renderowane były w 2K.

Mam nadzieję, że ten format zdechnie bardzo szybko.

Wysyp upscali w pierwszym rzucie dla UHD BD mnie martwi, ale jak tak patrzę na zbliżające się kinowe premiery z DI 4K (Sicario, The Revenant, Spectre, Star Wars VII, Knight of Cups i inne) to jednak niedaleka przyszłość nie zapowiada się źle.

W każdym razie lepsze takie cuś kręcone w 2.8K i VFX'ami 2K przeskalowane do 4K w HDR, z 10-bit'ową głębią kolorów i BT.2020/P3 niż 1080p 8-bit, rec.709.
Ale wszystko zależy od ceny płytek - liczę, że tutaj będzie pozytywne zaskoczenie. Mówi się o 30$, jeśli to ma być za płytkę 4K + płytkę 1080p + kod UV (zerknijcie na projekty tych pudełek) to po pozbyciu się tych dwóch ostatnich ile wyjdzie ? Tyle co za zwykłego BD ? Smile
(05-09-2015, 13:09)Nie_zbieram_ale_lubie napisał(a): [ -> ]I co chcialbys 8k?
Nie, w warunkach domowych dobrze zrobiony Blu-ray wystarczy.

Cytat:Czy moze 2k w kinie, to wg Ciebie, az nadto, a Imaxy powinni zlikwidowac dla zasady "kazdemu po rowno"?
Większość IMAXów na świecie jest cyfrowa i ma projektory 2K. Doedukuj się zanim następnym razem postanowisz się mądrować.

(05-09-2015, 13:52)misfit napisał(a): [ -> ]W każdym razie lepsze takie cuś kręcone w 2.8K i VFX'ami 2K przeskalowane do 4K w HDR, z 10-bit'ową głębią kolorów i BT.2020/P3 niż 1080p 8-bit, rec.709.
Póki co tylko w teorii Smile Zobaczę to uwierzę że jest to warty zrobienia kolejny krok w dziedzinie kina domowego, ale i tak nie zamierzam zmieniać telewizora przez co najmniej najbliższych 5 lat, a wstrzymywanie się z kupowaniem filmów nie wchodzi w grę.
(05-09-2015, 15:40)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]Większość IMAXów na świecie jest cyfrowa i ma projektory 2K.Doedukuj się zanim następnym razem postanowisz się mądrować.

Po co te złośliwości? Z kontekstu wynika wyraźnie , że chodzi o IMAX 70 mm, o którym pisałeś w pierwszym swoim poście. W czym wg Ciebie miałbym się "doedukowac"? W statystykach? Skąd wiesz, ze ich nie znam. Jakież to "głupoty z czapki" wypisuje? Napisałem jakąś nieprawdę? Nie zgadzasz się z moją sugestią, że nie jesteśmy tak blisko nowych nośników, jak się tego wszyscy spodziewali? Polemizuj. Chyba, że chcesz konkurować z "Mr I am the low" o nagrodę Złotej Sztachety i pobić Jego "męski styl"?
Mnie też 8k do szczęścia nie potrzebne, ale uważam, że obaj jesteśmy beneficjentami 4k, choć prezentujemy tak skrajne do niego podejscie. Chciałbym zebyś uświadomił sobie, ze Twój wcześniejszy komentarz, jest nie tylko logicznie okaleczony, ale wyraznie dowodzi Twojej fanatycznej postawy. Ta natomiast nie wpisuje się dobrze w koncepcję forum dyskusyjnego.
P.S
Nikt Cię nie zmusza do wymiany sprzętu. Z lepszej jakosci technicznej realizacji i potencjalnie nizszych cen bluray-ow, nic zlego dla Ciebie nie wynika. O co więc krzyk?
(05-09-2015, 15:40)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]
(05-09-2015, 13:52)misfit napisał(a): [ -> ]W każdym razie lepsze takie cuś kręcone w 2.8K i VFX'ami 2K przeskalowane do 4K w HDR, z 10-bit'ową głębią kolorów i BT.2020/P3 niż 1080p 8-bit, rec.709.
Póki co tylko w teorii Smile Zobaczę to uwierzę że jest to warty zrobienia kolejny krok w dziedzinie kina domowego

Spokojna głowa - zalety HDR i szerszej palety barw na pewno zobaczysz. A dzięki 10 bitom Lionsgate'y i pomniejsze studia filmowe będą musiały się dużo bardziej "postarać" aby wysmarować banding w swoich wydaniach na UHD BD.
No i już teraz mamy niepodważalną zaletę 4K w postaci sporej ilości nowych skanów klasyków, które jak najbardziej na tym zyskały pod względem obrazu. Ale to już sam dobrze o tym wiesz Smile

Cytat:ale i tak nie zamierzam zmieniać telewizora przez co najmniej najbliższych 5 lat, a wstrzymywanie się z kupowaniem filmów nie wchodzi w grę.

Znasz pewnie powiedzenie "jeśli chcesz rozśmieszyć Boga powiedz mu o swoich planach". Nie życzę nic złego, ale dzisiejsza elektronika pada szybciej niż tego chcemy.
(05-09-2015, 16:12)Nie_zbieram_ale_lubie napisał(a): [ -> ]Po co te złośliwości?
Nie wiem, królu. Po co?

(05-09-2015, 16:12)Nie_zbieram_ale_lubie napisał(a): [ -> ]Z kontekstu wynika wyraźnie , że chodzi o IMAX 70 mm, o którym pisałeś w pierwszym swoim poście.
W jakim moim pierwszym poście? W tym temacie? Nie ma tam słowa o IMAXach, ale skoro już je przywołujesz, to rocznie ile pokazywanych jest w nich filmów które faktycznie prezentują taką jakość?

(05-09-2015, 21:34)misfit napisał(a): [ -> ]Spokojna głowa - zalety HDR i szerszej palety barw na pewno zobaczysz. A dzięki 10 bitom Lionsgate'y i pomniejsze studia filmowe będą musiały się dużo bardziej "postarać" aby wysmarować banding w swoich wydaniach na UHD BD.
To wiem, dlatego uważam że właśnie na tym powinni się skupić, a nie na pogoni za ilością pikseli, no ale branża rządzi się swoimi prawami i pewne rzeczy dziać się muszą chociażby wyłącznie z marketingowych powodów Wink

Zastanawia mnie jeszcze kwestia odtwarzaczy, a konkretniej tego, co zrobi Sony - czy z którąś z kolejnych aktualizacji PS4 dostanie możliwość odtwarzania tych dysków? Czy to w ogóle możliwe? Bo jeśli tak, to już będę jedną nogą bliżej tego formatu.
(05-09-2015, 15:40)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]Nie, w warunkach domowych dobrze zrobiony Blu-ray wystarczy.

"Warunki domowe" to zbyt szerokie pojęcie, żeby tak uogólniać. Jakbyś napisał "u przeciętnego Kowalskiego", to co innego. Rozumiem, że to właśnie miałeś na myśli.

W wielu domach wiszą tv 60-65 cali. One już nikogo nie dziwią. 70 cali również stają się bardziej dostępne cenowo. Obstawiam, że 80 cali będzie tak samo popularne, w momencie upowszechnienia się odtwarzaczy uhd. I PRZEDE WSZYSTKIM w wielu domach/mieszkaniach świecą już projektory. Tam mamy 100"-130". Zatem nie zgodzę się, że 4k to rozdzielczość na wyrost. Wczoraj tak. Dziś już nie.
Rozdzielczość może na wyrost nie jest, ale cena już jak najbardziej tak. Tongue
(06-09-2015, 10:35)Sokal napisał(a): [ -> ]"Warunki domowe" to zbyt szerokie pojęcie, żeby tak uogólniać. Jakbyś napisał "u przeciętnego Kowalskiego", to co innego. Rozumiem, że to właśnie miałeś na myśli.
Dokładnie to miałem na myśli i mało tego - pisałem również o sobie. Finansowo mogę sobie pozwolić na pewne rzeczy, ale bez przesady, a do tego dochodzą jeszcze warunki mieszkaniowe Smile

Cytat:W wielu domach wiszą tv 60-65 cali. One już nikogo nie dziwią. 70 cali również stają się bardziej dostępne cenowo.
Dla kogo? Dla niewielkiego promila ludzi, których posiadanie takiego telewizora w ogóle interesuje? Dla telewizora 70-calowego UHD optymalna odległość oglądania to... 198 cm. Tak, teoretycznie. Oczywiście niewiele osób zwraca na to uwagę (mam 42" i oglądam z 240 cm - siła wyższa i wspomniane warunki mieszkaniowe, nie będę robić przemeblowania pod telewizor), ale pytanie brzmi komu to jest w warunkach domowych potrzebne? Nie pytam o fanatyków, tylko o ludzi oglądających filmy w domu, tak po prostu.

Cytat:I PRZEDE WSZYSTKIM w wielu domach/mieszkaniach świecą już projektory. Tam mamy 100"-130".
Zdefiniuj "w wielu domach", bo powiedzenie "w wielu domach" są telewizory Full HD ma sens, ale już to co piszesz o projektorach za wiele wspólnego z rzeczywistością nie ma. No chyba że mniejszość będąca którąś tam po przecinku liczbą ma decydujące znaczenie w statystyce Smile
(06-09-2015, 02:35)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]
(05-09-2015, 21:34)misfit napisał(a): [ -> ]Spokojna głowa - zalety HDR i szerszej palety barw na pewno zobaczysz. A dzięki 10 bitom Lionsgate'y i pomniejsze studia filmowe będą musiały się dużo bardziej "postarać" aby wysmarować banding w swoich wydaniach na UHD BD.
To wiem, dlatego uważam że właśnie na tym powinni się skupić, a nie na pogoni za ilością pikseli, no ale branża rządzi się swoimi prawami i pewne rzeczy dziać się muszą chociażby wyłącznie z marketingowych powodów Wink

W warunkach domowych bez dwóch zdań to HDR będzie robić największą różnicę, chociaż to bardziej na TV niż na projektorach. Pozostaje pytanie ile czasu trzeba będzie czekać na wyświetlacze w pełni wykorzystujące nadchodzące UHD BD w cenie do przełknięcia przez klasę średnią pod względem zarobków. W przypadku OLED'a i projektorów pewnie jeszcze kilka ładnych latek nam zejdzie.

Cytat:Zastanawia mnie jeszcze kwestia odtwarzaczy, a konkretniej tego, co zrobi Sony - czy z którąś z kolejnych aktualizacji PS4 dostanie możliwość odtwarzania tych dysków? Czy to w ogóle możliwe? Bo jeśli tak, to już będę jedną nogą bliżej tego formatu.

Wykorzystywany jest ten sam laser, tyle, że zwiększono ilość danych dostępnych na jednej warstwie z 25GB do 33.4GB poprzez zmniejszenie odstępów pomiędzy ścieżkami i wprowadzono płyty trzywarstwowe (100GB). Nie wiem jaki napęd siedzi w PS4, ale nagrywarki komputerowe od sporego już czasu supportują płyty BDXL trzy (100GB) i czterowarstwowe (128GB) więc w teorii ma to szansę powodzenia.
Co jednak z dekodowaniem HEVC ? 2160/24p programowo ? Może. HDR czy 50/60p ? Bez szans, poza tym HDMI 2.0a to tam na pewno nie ma. Chyba, że w jakiejś przyszłej wersji PS4.