Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Skąd tych 12 bitów skoro filmy na płytach mają 10 bitową głębię kolorów?
W DV jest 12 bitowy kolor, patrz tutaj -> https://youtu.be/voePq29-U6M?t=838

Oraz ponoć DV ma chromę 4:2:2 względem 4:2:0 w HDR10, ale tego drugiego na razie chyba nie sposób potwierdzić.
Ja potwierdzam, wciskam "playback info" na pilocie i dostaję info min. o tym że wideo jest w 4:2:0 Smile

Czy OLEDy to 12-bitowe panele? Bo mój Samsung ma 10-bitowy.

Co tego co piszesz o DV ja z kolei czytałem - w kontekście HDR10+ - że różnica na korzyść dynamicznych metadanych powinna być najbardziej widoczna na telewizorach o niższych jasnościach.
Chodziło mi o potwierdzenie czy faktycznie jest 4:2:2 na tych płytach w DV. Jak widać na tym filmiku Oppo w trybie DV wypluwa jedynie informację, że dostaje sygnał 12-bit, ale bez szczegółów co do próbkowania kolorów.

(24-09-2017, 18:20)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]Co tego co piszesz o DV ja z kolei czytałem - w kontekście HDR10+ - że różnica na korzyść dynamicznych metadanych powinna być najbardziej widoczna na telewizorach o niższych jasnościach.

Wszystko się zgadza, skoro pisałem, że "w teorii im wyższa jasność szczytowa telewizora tym różnice między DV a HDR10 powinny być mniejsze" więc oczywiste, że im niższa jasność tym różnica powinna być większa Smile
Ale też nie należy tutaj zapominać o mapowaniu tonów obrazu dla HDR10, a tutaj jak wiadomo nie ma żadnego standardu i każdy z producentów robi to po swojemu - jedni lepiej, inni gorzej.
Sorki, nie wiem czemu na odwrót zrozumiałem to co napisałeś Smile

Czytałeś o tym że niektóre filmy na UHD są masterowane z czernią na poziomie 0,005 nitów? http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=296764

Z filmów UHD które mam tylko BvS ma szare czernie -
podświetlenie nie wygasza się całkowicie gdy ekran jest zupełnie czarny, na przykład na początku między logami, ale na BD jest dokładnie tak samo.
Znam temat, ale problem dotyczy chyba tylko tych wyświetlaczy, które dla HDR10 pomijają metadane i robią wszystko po swojemu. Tak czy siak niefajnie, że coś takiego ma miejsce i w niektórych filmach na części wyświetlaczy może wystąpić problem braku "smolistych" czerni na UHD względem BD i trzeba gmerać w ustawieniach.

Co do tych 12 bitowych paneli to AFAIK na rynku konsumenckim takowe aktualnie nie występują więc na dzień dzisiejszy tych 12 bitów z DV w pełni się nie wykorzysta, ale na tym filmiku Vincent opisuje przypadek Despicable Me 2 gdzie w samym źródle jest posteryzacja, z tym, że jest ona mniejsza na DV niż na HDR10. I nie jest to kwestia odtwarzacza, bo gdy wymusił w tej opisywanej scenie tryb HDR10 w Oppo to jego wnioski były takie same.
Obejrzałem ten filmik omawiający różnice między DV a HDR10 i jest to zdecydowanie ciekawe, zwłaszcza to gdy mówi że HDR10 wygląda bardziej płasko i mniej przestrzennie - na moim krawędziowcu ta przestrzenność jest imo znakomita, więc jeśli w wersji DV wygląda to jeszcze lepiej: wow Smile

Pozostaje pytanie czy np. Warner będzie się bawić w reedycje z DV już wydanych tytułów.
Ja na razie jestem zachwycony pracą nowego TV Smile Świetnie oddaje czernie, fajne wygasza to co ma wygaszać i robi to w taki sposób, że nie jestem wstanie tego wyłapać. Wbudowany upscaling do 4k z opcją łagodnej gradacji eliminującej niemiły banding robi niesamowite wrażenie. Coś myślę że HDR z 4k wywali mnie porządnie z kapci na tym TV. No cóż czas zacząć odkładać na wymarzone oppo 203, bo innego odtwarzacza UHD bez możliwości dodawania subów przez USB sobie nie wyobrażam.
(29-09-2017, 17:01)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]Pozostaje pytanie czy np. Warner będzie się bawić w reedycje z DV już wydanych tytułów.

Patrząc na to jak rzadko Warner bawi się w reedycje na BD już wcześniej wydanych filmów na tym nośniku, nie spodziewałbym się aby w przypadku UHD BD miało być inaczej.
Ale może to lepiej dla nas aby tak było, czy może raczej naszych portfeli Wink
http://www.blu-ray.com/news/?id=22183

Jumanji oficjalnie zapowiedziane Smile Czy Sony mogłoby nas tym razem nie olać?